Foto: Pixabay

Už jste ochutnali fialové brambory? Jsou zdravější než tradiční žluté či bílé!

Fialové brambory u nás zná jen málokdo. Přitom jsou přímými příbuznými těch žlutých, pocházejí ze stejné oblasti, pěstují se v podobných podmínkách, ale jsou ve výsledku mnohem výživnější než ty žluté. Navíc nabídnou jeden z nejsilnějších antioxidantů! Až budete procházet online letáky Kaufland – všechny je máte k dispozici tady1 – jistě se po fialových bramborách poohlédněte. A my vám hned prozradíme proč!

Barvu neztratí ani vařením

Silné antioxidanty, které ve fialových bramborách najdeme, jsou snad nejhlavnějším důvodem k jejich pravidelnější konzumaci. Ale tento důvod nezůstává osamocen. Fialové brambory totiž pomohou ozvláštnit kuchyni, kterou běžně podáváte. A navíc nabídnou trochu jinou konzistenci.

Vedle červeného zelí, řepy a borůvek bychom asi stěží hledali další zeleninu nebo plodiny, které by měly ostře fialovou, vínově červenou nebo až namodralou barvu, o kterou nepřijdou ani během tepelné úpravy. A právě fialové brambory k takovým plodinám patří.

Fialové brambory nesou i českou stopu

Velkou zásluhu na jejich různorodosti má i Česká republika. Výzkumný ústav bramborářský v Havlíčkově Brodě totiž vyšlechtil nové odrůdy fialových brambor. První z nich je opravdu fialová, velmi podobná červené řepě a nese jméno Valfi.

Proč se fialové odrůdy u nás šlechtí? Důvodem je nejen pestrost nabídky na trhu, ale zejména zdravější složení fialové odrůdy. Jaroslava Domkářová, která se v ústavu šlechtěním zabývá, uvedla jako další důvod ke šlechtění barevných odrůd právě fakt, že: „Tmavé hlízy obsahují antokyanové barvivo, čímž o něco více prospívají lidskému zdraví 2.

Druhá vyšlechtěná odrůda byla pojmenovaná Val Blue. Slupka i dužina mají tmavě modrou barvu a šlechtění nové odrůdy trvalo deset let3. Slupku netřeba loupat, což platí obecně u všech fialových brambor. Nejde v případě přirozeného křížení o rychlé výsledky, ale o rozšíření nabídky na trhu zajímavé a kvalitní plodiny.

Co je ono antokyanové barvivo, které propůjčuje (nejen) bramborám výraznou barvu?

Antokyany a antokyanidy jsou přírodními barvivy, která podle mnoha provedených studií mohou pomoci při prevenci různých nemocí. Jmenujme zejména případy kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, diabetu a mnoha mikrobiálních infekcí.

 Ale to není vše. Antokyany a antokyanidy také mohou mít ochranný účinek při neurologických onemocněních, je i prokázáno, že pomáhají při snižování krevního tlaku a minimalizují i riziko cévní mozkové příhody4. I proto jsou fialové brambory zařazeny mezi tzv. superpotraviny, právě vedle borůvek, červené řepy a červeného zelí.

Jakou chuť čekat?

Fialové brambory jsou chuťově velmi podobné klasickým bílým nebo žlutým bramborám. Dokonce ani jejich cena by se neměla příliš lišit od běžných brambor, což si můžete čas od času ověřit v online letáku Billa, kde je nabídka zeleniny tradičně poměrně široká – můžete si prohlédnout zde5.

Takže pokud se rozhodnete fialové brambory vyzkoušet, nemusíte složitě přemýšlet nad tím, jak je připravíte. Prostě jako brambory, třeba na kaši. Mimochodem, právě pro přípravu kaše se fialové brambory skvěle hodí, protože mají krémovější konzistenci, než klasické bílé či žluté odrůdy.

Jak fialové brambory připravit?

Nejen jako bramborovou kaši, kterou jsme již zmínili. Fialové brambory můžete upravovat úplně stejně jako ty tradičnější bílé a žluté, tedy je můžete vařit, péct, zapékat, dusit, grilovat i smažit. Vedle pyré lze vykouzlit i šťouchané brambory s cibulkou a špekem jako přílohu či jako hlavní chod se zeleninovým salátem.

Zajímavé jistě budou polévky s fialovým nádechem, fialové chipsy, halušky nebo chlupaté knedlíky. Díky tomu bude váš prostřený stůl vypadat zase jinak. A jak známo, pestrost je důležitým předpokladem zdravého jídelníčku. Pokud by vás pak strávníci podezírali z chemického zásahu potravinovými barvivy, můžete jim dát přečíst tenhle text…

Vypěstovat si fialové brambory? Je to snadné!

Fialové brambory se dají snadno vypěstovat i v našich podmínkách. Vždyť dvě odrůdy už byly vyšlechtěny přímo u nás, takže jsou i pro naše klima určené, včetně Plzně a okolí. Při pěstování nepotřebují fialové brambory nic jinak, než odrůdy bílé či žluté.

Až je půda na jaře mírně prohřátá, tak brambory zasadíme do brázdy a hned je i trochu nakopčíme (nahrneme na ně půdu do hrůbků). Jakmile nať proroste nad povrch, nakopčíme ještě jednou. Později už jen plejeme, v době sucha zaléváme, výhradně podmokem (voda jen na zem, ne na rostlinu).

Samozřejmě sbíráme mandelinky a ve vlhčích letech ošetříme brambory i proti plísni bramborové. V sušších letech to ale vůbec není nutné. Jakmile brambory odkvetou, můžeme je začít postupně sklízet, nakopeme jich vždy jen tolik, kolik právě potřebujeme na vaření.

Celkovou sklizeň totiž necháme až na dobu, kdy se nať celá seschne a hlízy si z ní stáhnou živiny do sebe. Sklizené brambory skladujeme nejlépe ve sklepě, vždy v temnu a chladnu. Nesmějí však přemrznout. Při pokojové teplotě vydrží cirka dva týdny, opět je nutné zachovat tmu6.

Zdroje:
1. Kaufland leták, dostupné na Letákomat.cz
2. V Havlíčkově Brodě vyšlechtili po fialových i tmavomodré brambory, dostupné na Týden.cz
3. Val Blue, dostupné na Wikipedie.org
4. Přírodní barvivo pomáhá snižovat riziko onemocnění srdce a cév, dostupné na Medlicker.com
5. Billa leták, dostupné na Letákomat.cz
6. Jak pěstovat brambory, dostupné na Skrblík.cz

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: