Král Václav II. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Před 750 lety se narodil Václav II., zakladatel Plzně

Před 750 lety, 27. září 1271, se narodil král Václav II., zakladatel Plzně. Byl to jediný syn Přemysla Otakara II. a Kunhuty Uherské, který se dožil dospělosti. Ačkoliv i jeho život byl krátký, vlády se ujal v brzkém věku a přes nepříznivou situaci ve středoevropském prostoru dokázal, že je mužem na svém místě.

Nehezké dětství a nástup na trůn

Dětství mladého kralevice nebylo zrovna nejrůžovější. Jeho otec Přemysl Otakar II. zemřel v bitvě na Moravském poli v srpnu 1278, tedy v době, kdy bylo Václavovi pouhých sedm let. Václavovým poručníkem se stal Ota V. Braniborský, který jej nechal převést do Braniborska. Tehdy totiž Čechy sužoval hladomor a lupiči. Nepřehledná situace se nedala označit za bezpečnou ani pro krále. Ten však mimo domov psychicky i fyzicky strádal.

Do Čech se vrátil až ve 12 letech. Když usedal na trůn, jeho situace nebyla vůbec lehká. Zruinovaná země potřebovala napravit reputaci, ale de facto až do roku 1288 tahal za politické nitky partner Václavovi matky Záviš z Falkenštejna. Toho nakonec nechal sám Václav II. v roce 1290 popravit.

Požár největší české kostelní věže zvládli Plzeňané v roce 1835 zkrotit

Nova Pilsna, nová metropole západních Čech

Kdy přesně Václav II. založil Plzeň, nevíme. Pravděpodobně se tak stalo někdy mezi roky 1291 a 1295. Ani neznáme důvody, které mladého krále vedly k založení nového města. Podle historiků se snažil jít v kolejích svého otce, během jehož panování bylo založeno mnoho důležitých sídel. Možné také je, že chtěl snížit velký mocenský vliv nedalekého chotěšovského kláštera.

Ať tak či onak, první zmínka o městě Nova Pilsna, jak se tehdy Plzeň nazývala, je z roku 1295. Město je de facto přímým nástupcem sousedního Starého Plzence, o němž jsou v historických pramenech první zmínky již před završením prvního tisíciletí. Rotunda sv. Petra a Pavla stojící nad městečkem pochází z 10. století a je nejstarší dochovanou stavbou na území Českých zemí. V německých kronikách je oblast v okolí soutoku čtyř řek nazývána „urbs“, tedy jako strategické místo na cestě z Bavor do Čech.

Založení nového města s centrem v místech obce Malice u řeky Mže už možná plánoval Přemysl Otakar II. To již za svého života nestihl, a tak v jeho šlépějích pokračoval Václav II. První obyvatelé nového města přišli ze Starého Plzence. Jádro bylo stanoveno na oblast nedaleko soutoku řek Radbuza a Mže, bylo vyměřeno na 20 ha a zahrnovalo téměř 300 stavebních parcel. Centrem se stalo velké náměstí s pravoúhlým křížením ulic.

Jak levoboček Břetislav unesl před tisíci lety Jitku a ovlivnil tak vývoj českých zemí

Plzeň se postupem času stala jedním z nejvýznamnějších měst českého státu. To potvrzuje například mincovna fungující v 11. – 13. století a titul „vévoda Plzeňský“ užívaný ve 13. století.

Konec Přemyslovců v Čechách

Václav II. zemřel v roce 1305 v nedožitých 34 letech na tuberkulózu. Během svého krátkého života však dokázal z upadajících Čech vybudovat mocný stát, ačkoliv sám trpěl mnoha psychickými neduhy. Během svého života získal i polskou a uherskou korunu, avšak jen na krátko. Po smrti Václava II. se ujal vlády jeho syn Václav III. Ten byl však o rok později zavražděn v Olomouci, a tak skončila více než čtyři století dlouhá vláda Přemyslovců v Čechách.

Osobě Václava II. a městu Plzeň je věnována panelová výstava, která je ke shlédnutí na plzeňském náměstí Republiky před katedrálou sv. Bartoloměje až do konce října.

Galerie:

Zdroje: Kronika Českých zemí 1250 – 1470; plzen.eu

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: