Foto: Jan Wehnert / Shutterstock.com

Adventní Německo: Prožijte ducha Vánoc na vyhlášených vánočních trzích

Tipy na jedinečné vánoční trhy v Německu (2023)

Německo skýtá celou řadu možností, kam v období adventu vyrazit nasát vánoční atmosféru, pobavit se i nakoupit tradiční řemeslné výrobky a různé dobroty. Podívejte se, v jakých městech každoročně vyrůstají vyhlášené vánoční trhy a čím jsou jedinečné!

Tradice vánočních trhů v Německu

Kde jinde hledat ryzí vánoční atmosféru než v kulisách krásných historických měst, kterých je Německo plné. Vánoční trhy vždy se konají po celém Německu, od malých vesnic až po velká města. Na oslavách Vánoc si dávají řádně záležet a jejich pojetí má mnohem více církevní charakter než v naší zemi (ostatně většina státních svátků v Německu je spojena s křesťanstvím).

To se projevuje obrovskou zálibou v adventních zvycích, dodržováním starých tradic i nevídanou pestrostí v provedení i pojetí. Milovník kouzla Vánoc zde najde skutečně intenzivní zážitek, protože jde v první řadě o atmosféru. Ale nebojte, spousta tradičního vánočního zboží, jídla a pití zde samozřejmě také nechybí.

Nejznámější vánoční trhy v Německu

Vyhlášené jsou především Vánoční trhy v oblasti Saska, kterému vévodí Drážďany s nejstaršími a největšími adventními trhy v Německu, a v Bavorsku ve městech jako Norimberk, Regensburg či Pasov. Velkolepé vánoční trhy najdete také v Mnichově, městě s bohatou historií a jedinečnou architekturou, kde duch Vánoc ožívá s až nebývalou silou.

To jsou jen ty největší perly, ovšem neměli bychom zapomenout zmínit i hlavní město Berlín, kde návštěvníci mohou v období adventu navštívit desítky trhů. V této moderní metropoli si může vybrat každý podle svého vkusu, protože berlínské vánoční trhy se vyznačují svou rozmanitostí.

Vánoční trhy v Drážďanech

Vánoční trhy v kulisách tohoto krásného historického města jsou skutečně velkolepé a návštěvníkům toho mají hodně co nabídnout. Jsou to také vůbec nejstarší vánoční trhy v Německu – konají se už od roku 1434!

Centrem drážďanských vánočních trhů bývají dvě hlavní historická náměstí Altmarkt a Neumarkt, které zdobí nádherný kostel Frauenkirche (jedna z nejvýznamnějších barokních staveb Německa). Stánky ale vždy zaplní i všechny okolní uličky táhnoucí se až k Labi.

Vánoční trhy probíhající na zmíněném náměstí Altmarkt jsou nazvané Striezelmarkt. Toto pojmenování vzniklo podle tradičního adventního pečiva štrýcl (německy Striezel), předchůdce dnešní vyhlášené drážďanské štoly.

Hlavní událostí Striezelmarktu je každoroční Štolová slavnost na počest tohoto tradičního německého cukroví s rozinkami, kandovaným ovocem a pořádnou vrstvou cukru.

Vánoční trhy v Norimberku

Vánoční trhy v tomto historickém bavorském městě bývají označovány jako největší ve střední Evropě. Každoročně je navštíví podobné množství lidí jako trhy drážďanské, tedy okolo 2 milionů návštěvníků, a stánků zde vyrostou celé stovky.

Vánoční trhy Norimberk neboli „Christkindlesmarkt“ probíhají na hlavním náměstí Hauptmarkt a v jeho blízkém okolí (např. na náměstí Sebalder platz). Vždy se zde koná slavnostní zahajovací ceremoniál, což je velkolepé představení s trubači a hromadným zpěvem.

Kromě hlavních trhů můžete v Norimberku navštívit také dětské trhy, řemeslné trhy i trhy sesterských měst. Zejména poslední jmenované trhy jsou velkou zajímavostí a unikátem Norimberku, protože na nich své výrobky představují řemeslníci z celého světa (třeba i z Číny nebo Afriky).

Vánoční trhu v Regensburgu

I toto malé a velice útulné bavorské město se může chlubit krásnými vánočními trhy. Vyniká vánoční atmosférou, zvlášť když se věže starých kostelů rozsvítí a zalijí úzké uličky. Jednotlivé trhy jsou rozmístěné na několika místech centra, přičemž ústřední tržiště najdete na náměstí Neupfarrplatz a v okolních uličkách.

Další tržiště můžete navštívit na zámku Thurn und Taxis a uličky plné vánočních obchodů na vás čekají i na druhé straně Dunaje na Spitalgarten. Kromě vánočního cukroví doporučujeme ochutnat také místní vyhlášené klobásy, za kterými do Regenburgu jezdí turisté po celý rok.

Vánoční trhy v Mnichově

Mnichovské oslavy Vánoc jsou sice monumentální, ale určitě nepostrádají pohodovou atmosféru. Mnohé stánky mají podobu rytířských stanů z poctivého ručně tesaného dřeva. Kromě tradičních řemeslných výrobků tak uvidíte meče, různé části zbroje i starodávné předměty. Uličky jsou osvětleny svíčkami, pochodněmi a dřevěnými lucernami.

Svařák a medovina na zahřátí je samozřejmost, ale můžete zde ochutnat i unikátní červené víno Feuerzangenbowle se zkaramelizovaným rumem nasáklým cukrem.

Vánoční trhy v Pasově

Malebná architektura bavorského Pasova, jenž leží nedaleko hranic s Rakouskem, vytváří nádherné kulisy pro pravou vánoční atmosféru. Prodejní stánky, kde si můžete vybrat ze široké škály výrobků jako tradiční vánoční ozdoby, keramika, dřevěné hračky, vánoční svíčky, cukroví a mnoho dalších, se rozprostírají před katedrálou sv. Štěpána. Tam se také odehrávají varhanní koncerty na největších kostelních varhanách na světě.

Vánoční atmosféru umocňují úzké malebné uličky osvětlené tisíci světélky stejně jako vůně pečených pochutin a vonných svíček nesoucími se vzduchem.

Jak se do Německa na vánoční trhy dostat

Cestovat do Německa za vánočními trhy je z finančního i časového hlediska nejvýhodnější autem. Například do Mnichova se autem dostanete za pár hodin, zatímco cesta vlakem zabere půl dne a cena za jízdenku v tomto případě začíná přibližně na dvou tisících korunách.

Navíc po dálnicích našich západních sousedů jezdíte zdarma – žádné dálniční známky v Německu nepoužívají, pouze určité úseky jsou zpoplatněny mýtným.

Co se týče pohodlí, každý preferuje něco jiného. Pro jednoho je komfortnější cesta vlastním autem i za cenu dopravních komplikací, jiný dá přednost pohodlnému kupé ve vlaku, kdy navíc nemusí řešit parkování v cílové destinaci, což se může také prodražit.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: