Foto: MMP

K Velkému Boleveckému rybníku se po třech dekádách vrátil vodočet

Po více než 30 letech vrátili zaměstnanci Správy veřejného statku města Plzně do Velkého boleveckého rybníka vodočetnou lať. Stav hladiny tak mohou sledovat sami občané. V budoucnu chtějí správci osadit vodočetné latě i do ostatních městských rybníků.

Snižování hladiny Velkého boleveckého rybníka, který je častým cílem Plzeňanů hlavně v létě, je často diskutováno i mezi občany. „Zda hladina stoupá, či klesá a o kolik lze nyní lehce zjistit pohledem na vodočetnou lať instalovanou u hráze Boleváku nedaleko budovy Rybárny. Normální výše hladiny je na tyči vyznačena, červená a bílá pole se střídají po deseti centimetrech. Ti, co chodí k Boleváku pravidelně, tak mohou sledovat pohyb hladiny dlouhodobě, a to i později, až začneme do Boleváku pouštět přečištěnou vodu z Berounky,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

„Pro instalaci latí je nutný nižší stav vody. Montáže vodočetných latí do dalších plzeňských městských rybníků tak proběhnou až na podzim,“ vysvětlil vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Martin Gregar. Všechny tyče, které mají odměřovat výšku hladiny v rybnících, jsou již zakoupeny. Výrobce je dodává i Českému hydrometeorologickému ústavu, takže jejich kvalita je časem prověřena. Nejsou ze dřeva, ale ze sklolaminátu.

Plzeňské vyhlídky: Z Mikulky uvidíte velkou část města i Bolevák

Vodočetná lať u hráze Velkého boleveckého rybníka je první, kterou zaměstnanci Správy veřejného statku města Plzně za nižšího stavu vody instalovali. Na vodočetné lati je možné pouhým okem zjistit, jak moc je hladina zaklesnutá oproti hladině normální, což v případě Velkého boleveckého rybníka je na kótě 312,15 m. n. m. Další latě postupně přibydou ve vodě ostatních rybníků u požeráku, tedy v místě, kde se reguluje odtok vody výpustí v hrázi.

Všechny latě včetně těch rezervních vyšly na 31 417 korun včetně DPH, náklady na instalaci byly z provozního rozpočtu Správy veřejného statku města Plzně.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner