Foto: Vodárna Plzeň

Začíná stavba vodovodu a kanalizace v Malesicích. Hotovo bude za tři roky

Plzeňská vodárna zahájila stavbu kompletní realizace nové veřejné infrastruktury v plzeňském městském obvodu Malesice. Do léta 2027 bude mít obvod nový vodovod a kanalizaci.

„Přivedení vodovodu do této části města a výstavba ČOV do budoucna umožní připojení zhruba tisíce současných obyvatel a rovněž napojení zdejších rozvojových oblastí, kde může přibýt dalších zhruba tisíc lidí,“ řekl Pavel Bosák, technický náměstek primátora.

Projekt kompletní realizace nové veřejné technické infrastruktury Malesic, která zahrnuje budování vodovodu, vodojemu, kanalizace a ČOV, zajišťuje pro město Vodárna Plzeň a.s. Její generální ředitel Jiří Kozohorský řekl, že Malesice byly do jejích strategických plánů zahrnuty již před lety. „Práce by měly trvat zhruba tři a půl roku, tedy do července 2027,“ uvedl Jiří Kozohorský.

V Rokycanech otevřeli unikátní veřejnou toaletu

„Dne 27. listopadu 2002 jsem jako náměstek primátora spolu s tehdejším primátorem Jiří Šnebergerem podepsal Dohodu o připojení obce Lhota a obce Malesice k Plzni, ve které je v článku 11 uvedeno: ‚Město Plzeň prohlašuje, v nejkratším možném čase, učiní vše nezbytné k vyrovnání podmínek života svých občanů v nových městských obvodech s podmínkami ve srovnatelných stávajících městských obvodech.‘ Jsem proto rád, že se po 22 letech městu Plzeň podařilo splnit tento slib, který jsem spolu s Jiřím Šnebergerem potvrdil svým podpisem,“ uvedl člen zastupitelstva města Plzně a předseda představenstva vodárny Petr Náhlík. Podle něj byla ihned po připojení obcí zahájena příprava pozemkových úprav a zpracování studií pro odkanalizování a zásobování vodou. „Pozemkové úpravy bohužel trvaly až do léta 2014, teprve poté bylo možné zpracovat konkrétní projekty,“ doplnil Petr Náhlík.

„Skutečnost, že se v Malesicích konečně dočkáváme zahájení stavby vodovodu a kanalizace je skvělou zprávou jak pro zdejší obyvatele, které často trápily potíže s vysychajícími studnami, tak pro životní prostředí trpící absencí kanalizace. V neposlední řadě je vybudování základní infrastruktury potřebné k tomu, abychom mohli následně přistoupit k úpravě povrchů vozovek a konečným úpravám veřejného prostranství hlavně na Malesické návsi,“ řekl starosta obvodu Aleš Tolar. Dodal, že realizace vodovodu a kanalizace v Malesicích vytváří do budoucna možnost zavedení obou sítí i do Dolního Vlkýše.

Stavba v hodnotě 349,5 milionu korun bez DPH bude z části financována dotací z evropského operačního programu Životní prostředí 2021–2027 ve výši 178,8 milionu korun, na vodovod z Národního programu Životní prostředí ve výši 68,5 milionu korun. Stavba už začala kácením dřevin a ověřovacími zemními vrty v místě budoucí čistírny odpadních vod, samotné stavební práce budou následovat.

Místo, o kterém píšeme:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: