Rýmovník. Foto: Archiv Plzenoviny.cz

Vypěstovat rýmovník je snadné, jeho účinky oceníte zejména při nachlazení

Podzim a rýma patří neodmyslitelně k sobě. Kapkami do nosu ji vyléčíte už za sedm dní, pouhým smrkáním se vám uleví až za týden. Co na to jít jinak a vsadit na rýmovník?

Neříkejte, že jste o něm ještě neslyšeli. Molice neboli rýmovník (Plectranthus argentatus) je hit mezi domácími bylinkami, podobně jako je Thajsko „in“ mezi batůžkáři. A není divu, tahle rostlina je nenáročná na pěstování, snadno se množí a hlavně má pozitivní účinky na vaše zdraví. Jakmile objevíte jeho sílu, neopustí váš parapet.

Bazalka jako přírodní antibiotikum, antidepresivum a dokonce i jako vyprošťovák po bujaré noci

Rýmovník a jeho účinky na dýchací cesty

Využití rýmovníku je mnohostranné, ale zejména jeho pozitivní vliv na dýchací cesty je opravdu účinný. Odtud pochází i jeho zlidovělý název. Stačí mít rostlinu v místnosti, kde spíte a nevědomky budete inhalovat jeho jemné aroma, které připomíná mátu nebo citron. Při rýmě můžete zkusit nasávat vůni intenzivněji, a to tak, že utrhnete jeden lístek, který promnete mezi prsty a poté čicháte. Při pravidelné inhalaci čerstvých listů se vám brzy od rýmy uleví. Přítomnost rýmovníku prokazatelně pomáhá také astmatikům nebo lidem, kteří trpí na bolesti hlavy.

Při silném nachlazení a horečce si můžete udělat odvar z čerstvých listů rýmovníku. Ten popíjejte během dne a podpoříte tak průdušky, dýchací cesty a zároveň i trávení.

Pěstovat rýmovník zvládne každý

A to doslova. Rýmovník se množí řízkováním. Stačí vám k tomu jeden lístek nebo část stonku, který vložíte do nádoby s vodou a jakmile pustí odřezek kořínky, přesadíte jej do substrátu. Poté rostlinu nepřelévejte a na jaře ji vždy přesazujte do nové zeminy. Rýmovník roste rychle, a proto je dobré jej podepřít, aby se mohl dobře pnout. Občas jej zaštípněte a z odřezků můžete klidně množit další rostliny.

rýmovník
Rýmovník (Plectranthus argentatus). Foto: Archiv Plzenoviny.cz

Rýmovník je vcelku odolný. Během teplého počasí může být venku a v zimě mu nevadí sucho ani přítomnost topení. Ideální umístění je na parapetu za oknem, kde je dostatek světla. Ale pozor, ať rostlinu nepřeléváte a zároveň ji ani nedávejte na přímé a ostré světlo. Také pozor na mráz.

Jakmile se tahle nenáročná rostlina objeví ve vaší domácnosti, už ji neopustí. Rychle si zvyknete na její příjemnou vůni a její účinky oceníte zejména v sychravém podzimním počasí, které přeje různým bacilům a infekcím.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: