Výstava Hvězdy stříbrného plátna a Plzeň a Plzeňské divadlo v době první republiky
Město Plzeň si v rámci oslav 100. výročí vzniku samostatné republiky připomene toto období dvěma zářijovými výstavami s kulturní tematikou. První z nich, Hvězdy stříbrného plátna a Plzeň, bude slavnostně zahájena v pondělí 3. září v 17 hodin před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje a připomene slavné herce a herečky černobílých filmů spjaté s Plzní i zdejší prvorepublikové biografy. Druhá expozice nazvaná Plzeňské divadlo v době první republiky, jež bude zahájena v pondělí 10. září, mapuje vývoj divadelní scény od Vendelína Budila do 40. let minulého století.
„Probíráme-li se historií města, docházíme k závěru, že jeden z nejslavnějších plzeňských rodáků Miroslav Horníček měl pravdu, když říkal, že Plzeň dala lidstvu tři metly – kanóny, pivo a herce. Z Plzně a jejího nejbližšího okolí skutečně pochází řada významných osobností, jako například Jindřich Plachta, Bedřich Karen, Růžena Šlemrová, František Kovářík, Marie Rosůlková a další. Plzeňským divadlem navíc prošla řada výborných českých hereček a herců, jako například Otomar Korbelář, Marie Glázrová, Jiří Dohnal, Jaroslav Vojta, Eduard Kohout a jiní. S Plzní je díky studiu spojena i jedna z nejpopulárnějších hereček tehdejší doby, Věra Ferbasová, která se v roce 1930 stala Miss Plzeň. Danou výstavou chceme všechny tyto osobnosti připomenout a nejen to,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa.
Výstava Hvězdy stříbrného plátna a Plzeň se zaměřuje nejen na fenomén filmu, kdy neopomíjí ani animovaného hrdinu Hurvínka, ale též na prezentaci prvorepublikových biografů v Plzni, které sehrály pro rozvoj spolkového, společenského a kulturního života v Plzni důležitou roli. Ve městě působilo tehdy 10 stálých biografů a dalších 6 kin působilo na předměstích a v obcích Velké Plzně. Výstava je ke zhlédnutí celý měsíc září před budovou Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje ve Smetanových sadech.
Na první z výstav navazuje v pondělí 10. září expozice Plzeňské divadlo v době první republiky v mázhauzu plzeňské radnice. „Plzeň se stala od roku 1865 respektovanou baštou českého divadla, již v roce 1902 se město dočkalo krásné nové reprezentativní budovy neboli dnešního Velkého divadla v čele s prvním ředitelem, legendárním Vendelínem Budilem, který položil základy nejen pro prvorepublikové divadlo,“ přiblížila Květuše Sokolová, vedoucí magistrátního odboru kultury, který obě výstavy připravil.
Expozice neopomíjí ani slavné herecké rody, jako například rodinu Kreuzmannovu či sestry Otýlii Beníškovou a Terezii Brzkovou, které patřily v době první republiky k chloubám plzeňského divadla. „Připomenut bude i fenomén loutkového divadla, kdy není bez zajímavosti, že mladý Josef Skupa byl též scénografem Velkého divadla. Plzeňské divadlo prokázalo, že ideje, z nichž vzniklo a s nimiž vstoupilo do samostatného Československa, byly schopné přežít nejen problémy provozní a ekonomické, ale i okupaci. Tuto skromnou poctu tehdejší mimořádné divadelní scéně je možné zhlédnout v mázhauzu do 27. září,“ doplnila Květuše Sokolová.