Vizuál k akci.

Výstava Loutková laboratoř I. představuje díla studentů Gymnázia Blovice

Loutková laboratoř je projekt, v němž získávali studenti teoretické a praktické informace ohledně specifického divadelního druhu, kterým je loutkové divadlo. Projekt měl několik částí, přičemž začal v Muzeu loutek v Plzni, kde se studenti setkávali s dějinami loutkového divadla v historicko-kulturním kontextu, poznali, čím vším může být loutka, a taktéž si vyzkoušeli libovolnou divadelní roli v tematickém a příslušně vybaveném prostředí.

Cesta za poznáním pokračovala přes profesionální loutkové Divadlo Alfa, v němž nejen zhlédli, ale také ohodnotili a okomentovali loutkové představení. Následně nahlédli do prostor za divadlem, kde pod vedením zkušených výtvarníků získali přehled o různých herních technikách, speciálních loutkových typech a v neposlední řadě také o povinnostech loutkoherce.

Poté se veškeré aktivity přesunuly přímo na školní půdu, kde se s nabytými teoretickými poznatky studenti pod  dohledem lektorů pustili do výroby vlastní loutky se všemi jejími náležitostmi. Jejich tvorba má ovšem ještě výstavní přesah, jelikož se po dokončení stává exponátem na loutkové výstavě Muzea jižního Plzeňska v Blovicích.

Výstava je doplněna loutkami amatérského loutkáře z Nových Mitrovic Augustina Klášterky. Tyto loutky, vyrobené v 70. letech 20. století, jsou tematicky zařazeny do třech okruhů – Království, Peklo a Vesnice. Loutky jsou součástí sbírek muzea.

K výstavě je připraven pro návštěvníky bohatý doprovodný program. K dispozici mají dřevěné komponenty, znichž si mohou vyrobit, namalovat a obléci vlastní loutku. Dále je k zapůjčení loutkové divadlo, jehož kulisy mohou posloužit pro loutky návštěvníků, nebo na ně čekají loutky vyrobené. Na projekt naváže v červnu 2019 druhá část, kde se představí nové loutky mladších studentů gymnázia.

Loutková laboratoř I. je k vidění do 16. 3. 2019.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích
Hradiště 1, Blovice


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: