Foto: Plzenoviny.cz

Výstava Z Trevisa do Brtnice přiblíží příběhy šlechtického rodu Collalto ukryté v rokycanském archivu

Rokycanské Muzeum Dr. Bohuslava Horáka zve výjimečnou výstavu, která startuje v úterý 8. února 2022.

Výstava přibližuje dějiny italského rodu Collalto před příchodem na Moravu v 17. století. Je tvořena 20 ks bannerů a doplněna o vzácné středověké i raně novověké písemnosti, které jsou uloženy v rokycanském archivu. Jedná se o listiny z let 993 až 1549, které pocházejí z pera císařů Oty III. či Jindřicha VII. z roku 1312, papežů Evžena IV. z roku 1438 a Lva X. z roku 1515 včetně dochovaných olověných bul, či listinu francouzského krále Jindřicha II. z roku 1549. Právě listina z roku 993 vydaná císařem Otou III. pro Reginbalda Collalta je vůbec nejstarší dochovanou pergamenovou listinou nacházející se v českých archivech.

Originál této listiny bude vystaven pouze v sobotu 12. 3. 2022 a ve čtvrtek 31. 3. 2022, jinak po dobu výstavy bude prezentována její faksimile. Tyto vzácné listiny byly do Čech přineseny italskými legionáři po skončení 1. světové války pravděpodobně jako válečná kořist.

Výstavu připravil Ústav pomocných věd historických a archivnictví Filosofické fakulty Masarykovy univerzity a Moravský zemský archiv Brno s podporou Italského kulturního institutu v Praze v roce 2019. V Čechách k jejímu vystavení ještě nedošlo.


Z Trevisa do Brtnice. Příběhy šlechtického rodu Collalto ukryté v rokycanském archivu

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka, nám. J. Urbana 141, Rokycany
8. 2. 2022 – 20. 5. 2022


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: