Foto: MMP

Vznik Československa oslavilo v Plzni na 60 tisíc lidí

Letošní 101. výročí vzniku samostatného Československa si v Plzni 28. října připomnělo na 60 tisíc lidí. Oproti loňskému roku letošním oslavám přálo krásné počasí, díky kterému se tvořily na většinu zapojených institucí fronty, a návštěvnost byla nadprůměrná. Zájemci se mohli vydat do muzeí, galerií, historických památek, kulturních zařízení či jiných zajímavých plzeňských objektů za symbolické vstupné 28 korun, případně zdarma. Program oslav vyvrcholil od 17 hodin vzpomínkovým setkáním na náměstí T. G. Masaryka, následoval oblíbený lampionový průvod, o který byl mimořádný zájem, účastnilo se ho na sedm tisíc lidí. Závěrečný ohňostroj zhlédlo na náměstí Republiky téměř devět tisíc diváků.

„Díky krásnému podzimnímu počasí si letošní oslavy vzniku samostatného Československa užilo v Plzni na 60 tisíc zájemců a téměř na všechny cíle zapojené do programu se stály fronty. Takovou účast jsme měli pouze v loňském roce, kdy jsme si připomínali mimořádných 100 let republiky dvoudenními oslavami. Těší nás, že do Plzně v tento výjimečný den zavítají lidé z celého Plzeňského kraje. Plzeň oslavami vzniku republiky přináší možnost společně strávit sváteční den s rodinou a přáteli a užít si pestrý program. Stejně jako v předchozích letech byl největší zájem o jízdy historickými vozy a o prohlídky běžně nepřístupných interiérů – plzeňské renesanční radnice, Loosových interiérů, Velkého i Nového divadla či Měšťanské besedy. Na místa, kam bylo potřeba dopředu se rezervovat či zakoupit zvýhodněnou vstupenku, bylo vyprodáno během dvou dnů od spuštění prodeje,“ přiblížila letošní oslavy Jana Komišová, vedoucí magistrátního odboru prezentace a marketingu.

oslava 28. října
28. říjen v Loosových interiérech. Foto: MMP

Z důvodu nadcházející rekonstrukce byl velký zájem také o prohlídky Velké synagogy, dále o exkurze do čistírny odpadních vod či na úpravnu vody na Homolce. Do programu se tradičně zapojila plzeňská zoologická zahrada se zvýhodněným vstupným za 28 korun. „V letošním roce zavítalo do naší zoo 28. října celkem 12 458 osob,“ potvrdil velký zájem o zoo mluvčí Martin Vobruba. Letošní novinkou v programu bylo otevření Korandova sboru Českobratrské církve evangelické, kde si zájemci mohli prohlédnout mimo jiné zrestaurované varhany. Biskupství plzeňské otevřelo dveře svých kostelů na Jiráskově náměstí, kostel Všech svatých na Roudné, u sv. Jiří či ve Františkánské ulici a také připravilo prohlídky Biskupského sálu ve svém sídle na náměstí Republiky. Spousta lidí si nenechala ujít ani prohlídky Moving Station na Jižním Předměstí. Česká spořitelna v budově ve Františkánské připravila zážitkové prohlídky s originálními scénkami a na nádvoří pravé české hody, na kterých nechyběly zabijačkové hody či koláče. Areál DEPO2015 již tradičně lákal na DEPO Street Food Market. Lidé mohli vznik samostatného Československa strávit také aktivně, a to výstupem na rozhlednu Chlum v délce 28 kilometrů nebo zavítat na vybrané lekce do Krašovská Aktivity centrum či za zvýhodněné vstupné zajít do bazénů a zabruslit si na zimním stadionu.

Na náměstí Republiky si zájemci prohlédli výstavu Nezapomeňme reflektující prostřednictvím příběhů důležité události 20. století, v mázhauzu radnice pak výstavu Od pražského jara k sametové revoluci přibližující práce předních českých fotografů z let 1968/69 a 1988/89. Západočeské muzeum nabídlo výstavu Listopad 1989 v Plzni aneb Na podzim padá listí a komunisti.

Mimo Plzeň mohli zájemci navštívit Starý Plzenec, kde pro ně byly připravené prohlídky Hradu Radyně (566 lidí) a rotundy sv. Petra a Pavla (přes 400 lidí). Návštěvnost ve Starém Plzenci byla za jeden den oslav v letošním roce vyšší než v předchozím roce, kdy oslavy u příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa trvaly dva dny.

pietní akt
Setkání u pomníku T. G. Masaryka. Foto: MMP

Pondělní oslavy vyvrcholily vzpomínkovým setkáním na náměstí T. G. Masaryka. Za město Plzeň se ho zúčastnil primátor města Plzně Martin Baxa, zástupci Plzeňského kraje v čele s hejtmanem Josefem Bernardem, zástupci Parlamentu České republiky či Západočeské univerzity v Plzni a další hosté. Součástí vzpomínkového aktu byl slavnostní slib nových strážníků Městské policie Plzeň. „Před 101 lety byly položeny základy, na nichž byl vybudován demokratický stát. Stát, který začal rychle prosperovat a v období mezi světovými válkami se stal jedním z nejvyspělejších a nejsvobodnějších států tehdejší Evropy. Bohužel, po 20 letech jeho existence ukončila tento nadějný rozvoj Mnichovská dohoda a nacistická okupace. A po krátkém poválečném intermezzu se Československo na dlouhá desetiletí ponořilo do totalitního temna – stalo se pouhým podřízeným satelitem tehdejšího Sovětského svazu. Teprve 17. listopad 1989, jehož 30. výročí si zanedlouho připomeneme, byl počátkem zhroucení komunistického režimu a umožnil nám znovu žít ve svobodě. Příležitostí k tomu, abychom mohli sami budovat stát, abychom se mohli svobodně rozhodovat o jeho podobě a směřování, jsme za celou tu dobu jeho samostatné existence tedy příliš neměli. Z oněch 101 let to byla pouhá polovina – 20 let první republiky a v současné době třicet let od sametové revoluce,“ připomněl ve svém proslovu primátor Plzně Martin Baxa.

Po slavnostním aktu se z náměstí T. G. Masaryka vydal Průvod světel na náměstí Republiky. „Letošní průvod byl určitě jedním z nejpočetnějších, společně prošlo centrem města na sedm tisíc lidí s lampiony. Velkolepý ohňostroj za doprovodu Smetanovy Vltavy pak na náměstí Republiky sledovalo téměř devět tisíc lidí. Zazněla také méně známá nahrávka stejnojmenné skladby, kterou nazpíval Karel Gott,“ doplnila Denisa Krylová z magistrátního odboru prezentace a marketingu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: