Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Z čeho se skládá cena elektřiny a co ji ovlivňuje?

Ceny za energie jsou zejména v posledních měsících předmětem dlouhých debat. Není se čemu divit. Především cena elektřiny oproti období před ruskou invazí na Ukrajinu výrazně stoupla, dokonce tak vysoko, že do ceny za tuto komoditu musel zasáhnout stát a zafixovat ji. Fixace ale na konci letošního roku končí. Většina dodavatelů už však nyní nabízí ve svých cenících tarify pod vládním stropem. Mnoho lidí ale stále tápe, z čeho se konečná cena za elektřinu skládá. Přečtěte si naše jednoduché vysvětlení.

Regulovaná část

Tuto složku ovlivňuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a dodavatel ani distributor na ni nemají žádný vliv. Ať už budete tedy elektřinu odebírat od kohokoliv, regulovanou složku budete mít na faktuře vždy stejnou.

Regulovaná složka zahrnuje poplatky za distribuci elektřiny, za rezervovaný příkon a také poplatek za systémové služby společnosti ČEPS, která má na starosti distribuční soustavu. Platíte však i poplatek za obnovitelné zdroje a dále operátorovi trhu (OTE).

Hlavní složkou je ale poplatek za distribuci. Jeho výši stanovuje ERÚ dle pravidel stanovených energetickou legislativou.

Neregulovaná část

Zákazníky nejvíce zajímá tato složka. Její výši totiž mohou distributoři ovlivnit, čímž vznikají jednak rozdíly v cenících jednotlivých poskytovatelů, ale i v nabídkách s ohledem na délku fixace či druh smlouvy. Tato cena je uváděna za každou megawatthodinu a její výši ovlivňují ceny komodity na burze, kde ji všichni dodavatelé nakupují.

Přemýšlíte-li, jak ušetřit za elektřinu, zaměřte se na ceníky spolehlivých poskytovatelů. Sledujte zejména délku fixací a porovnávejte je. Dále pak samozřejmě můžete výrazně ušetřit spotřebu elektrické energie v domácnosti jednoduchými kroky. Topíte-li elektřinou, interiér zbytečně nepřetápějte a větrejte nárazově. Používejte moderní na spotřebu šetrné spotřebiče. Nesviťte, kde to není potřeba, myjte nádobí jen s kompletně zaplněnou myčkou a třeba také využívejte produkty chytré domácnosti, které vám mohou pomoci výrazně ušetřit.

Daně

Poslední složkou za cenu elektřiny jsou daně. Daň z přidané hodnoty (DPH) a daň z elektřiny stanovuje stát a nelze je samozřejmě ovlivnit.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: