Ilustrační foto. Zdroj: Plzenoviny.cz

Zaměstnancům ze zahraničí v době pandemie radí Diecézní charita

Situaci cizinců na území ČR v těchto dnech komplikuje snaha některých zaměstnavatelů zbavit se za nouzového stavu odpovědnosti za zaměstnance ze zahraničí. Poradna pro cizince a uprchlíky Diecézní charity Plzeň, která tyto problémy s klienty řeší, proto vydává hned v několika jazykových variantách Upozornění pro cizince zaměstnané v ČR.

„Máme signály, že se takové věci dějí. Informujeme o tom naše klienty a raději preventivně vydáváme upozornění pro všechny cizince, aby věděli, na co si dát pozor,“ říká Klára Zachová, vedoucí poradny. „Chceme jim také poskytnout informace o nařízeních souvisejících s opatřeními proti šíření COVID-19.“

V Upozornění se mimo jiné píše: „Pokud Vám zaměstnavatel předloží k podpisu dokument, jehož obsahu nerozumíte, nebo pokud obsahuje prázdná místa, která se mohou doplnit později (zejména datum), nepodepisujte jej. Je-li to možné, vezměte si výtisk od zaměstnavatele s tím, že jej podepíšete později, a požádejte někoho o pomoc s vysvětlením obsahu dokumentu.“

V pondělí startuje TV Křižík - streamové vysílání pro středoškoláky

Zaměstnavatel také například nemůže ukončit pracovní poměr zaměstnance ve zkušební době po dobu prvních 14 dnů, kdy je zaměstnanec na nemocenské nebo v karanténě. Jinou důležitou informací pro cizince je, že pokud legálně pobývali v ČR před vyhlášením nouzového stavu, mohou na území dále setrvat po dobu trvání nouzového stavu bez nutnosti řešit své pobytové záležitosti. 

Další užitečné pracovněprávní doporučení jsou srozumitelnou formou uvedeny v plném znění Upozornění vydávaného zároveň i v ruštině a mongolštině, překlad do bulharštiny se již připravuje a bude doplněn v nejbližší době.

„Spousta firem, ale zároveň deklaruje, že zaměstnance po čtrnácti dnech vezme zpět,“ uzavírá optimističtěji vedoucí Poradny pro cizince a uprchlíky.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: