Foto: ZČU

ZČU se připojila k Týdnu vědy a techniky Akademie věd ČR

Od 5. do 11. listopadu se uskuteční 18. ročník Týdne vědy a techniky akademie věd ČR. Mezi vědeckými partnery tohoto největšího vědeckého festivalu v České republice je poprvé také Západočeská univerzita. Ta připravila program na 6. – 9. listopad. Zve na prohlídku výzkumných center, přednášku týkající se počítačového modelování pro bezpečnost v dopravě nebo na workshop o atraktivní výuce technických a přírodovědných předmětů.

V úterý 6. listopadu od 10 hodin začne v centru NTC (Nové technologie – výzkumné centrum, Teslova 9) přednáška, která představí výzkumnou činnost v oblasti kompaktní biomechaniky. Zájemci se dozví, jak lze využít počítačové simulování dopravních nehod ke zvýšení bezpečnosti motoristů.

Ve stejný den zvou do svých prostor veřejnost další dvě univerzitní výzkumná centra. Regionální technologický institut (RTI) Fakulty strojní (Univerzitní 22) představí mezi 13. a 17. hodinou nejzajímavější výzkumné projekty a špičkové technické vybavení laboratoří. Řeč bude o tom, co je aditivní výroba, jak lze pomocí 3D skeneru získat digitální obraz rozměrných objektů, jak se vizualizují konstrukční data pomocí 3D brýlí či co je to digitální dvojče. Centrum Nové technologie pro informační společnost (NTIS) Fakulty aplikovaných věd (Technická 8) pak mezi 15. a 17. hodinou láká na unikátní laboratoře a v nich hry ovládané mozkovými vlnami, holografickou laboratoř, ukázky virtuální reality, tvorbu analogových i digitálních map, robotické artisty nebo přípravu tenkovrstvých materiálů a ukázky plazmatu. Ve stejný čas se NTIS otevře také ve čtvrtek 8. 11.
Týden vědy a techniky na ZČU uzavře v pátek 9. 11. workshop Bav se vědou – atraktivní metody a pomůcky při výuce technických a přírodovědných předmětů v budově Fakulty pedagogické (Klatovská 51). Účastníci si zkusí práci s 3D tiskárnou, řezání laserem, seznámí se s didaktickými stavebnicemi a simulačními programy pro podporu výuky.

Na všechny akce je potřeba se registrovat. Odkazy najdu zájemci u jednotlivých událostí na webu Týdne vědy a techniky www.tydenvedy.cz. Vstup je vždy zdarma.

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je určen jak studentům středních škol, tak široké veřejnosti. Během týdne od 5. do 11. listopadu se uskuteční přednášky, workshopy, výstavy a science show po celé republice napříč různými vědeckými obory. Akci koordinuje Divize vnějších vztahů Střediska společných činností AV ČR a Sdružení moravských pracovišť AV ČR. Na organizaci festivalu se podílí všechna pracoviště Akademie věd ČR.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: