Foto: Pixabay

Žlutý humor aneb Postavičky ze seriálu Simpsonovi baví své fanoušky už třicet let

Pohádky pro dospělé, i tak bychom mohli charakterizovat americký kreslený seriál Simpsonovi. Žluté postavičky vznikly náhodou a seriál letos slaví třicet let.

Když se Matt Groening nudil

Je překvapivé, jak často se nahodilý nápad v minulosti stal trhákem. Tak to bylo i v případě Simpsonů. Matthew A. Groening, americký producent a scénárista, si už od malička čmáral roztodivné postavičky. To dělal i během čekání na schůzku s výkonným producentem 20th Century Fox Jamesem L. Brooksem. Důvodem setkání mělo být projednání spolupráce na Groeningově původně komiksovém díle Life in Hell. Jelikož však bylo autorsky svázáno jinde, z realizace projektu nakonec sešlo.

Nikoliv však ze vzájemné spolupráce. Ony postavičky s vykulenýma očima, které měl Groening načrtnuté ve svém sešitě, přivedly oba muže k zamyšlení. Vznikl tak plán jiný, vdechnout život těmto skicám. Byť se na televizních obrazovkách objevovaly už od roku 1987 v podobě několika krátkých shotů, seriál jako takový vznikl až v roce 1989. Zrodil se tak fenomenální projekt, který sklízel úspěch i úsměv široké veřejnosti. Získal celou řadu ocenění a stal se nejdéle vysílaným „animákem“.

K nám se Simpsonovi dostali v roce 1993 a stejně jako v jiných zemích i zde našli své věrné fanoušky.

Dvacet let s Happy Tree Friends

Sitcom parodující běžný život

Hlavní hrdiny seriálu netřeba dlouze představovat. Táta a věčné dítě Homer, nezbedný Bart, matka v domácnosti s velkým srdcem i trpělivostí Marge, intelektuálka Liza a mimčo, se kterým se moc nepočítalo, Maggie. Do postaviček Groening údajně promítl svoji rodinu, přičemž on sám se dle odhadů pokládal za Barta.

Seriál má za sebou už 31 sérií. Jeví se být nekonečným, a to především díky škále svých témat, reagujících na aktuální dění i probírající každodenní otázky nás všech. Výjimkou nejsou ani nadpřirozené scénky, klasikou už se staly speciální Čarodějnické díly plné duchů, krve a smrti.

Svoji tvář seriálu propůjčila celá řada významných osobností, které si tak ze sebe udělaly legraci a sklidily tím uznání veřejnosti za to, že svoji slávu neberou zas až tak vážně. Jmenovat lze Paula McCartneyho, Stephena Hawkinga, Katy Perry nebo Lady Gagu. Naopak „účinkovat“ v Simpsnech odmítly takové hvězdy jako Clint Eastwood, Bob Dylan nebo Bruce Springsteen.

Jednotlivé díly nejsou nijak dlouhé, obvyklá délka se pohybuje mezi 20 až 25 minutami. „Žluťáci“ se však dočkali i celovečerního zpracování. V roce 2007 zaplnili kina ekologicky laděným příběhem Simpsonovi ve filmu (originální název The Simpsons Movie).

Jedna z legendárních scén:

Z běžné reality do budoucnosti

Dalším oblíbeným kresleným seriálem vzniklým z rukou Groeninga je Futurama, autorova fantastická vize budoucnosti, v níž pár kreslených příšerek doručuje napříč vesmírem přepravní zásilky a stíhá přitom i zachraňovat svět.

Sranda v době temného středověku

Groening má za sebou i další díla, roku 2018 rozjel nový seriál na způsob Simpsonů, nazvaný Disenchantment (Rozčarování). Děj se odehrává ve středověkém království, kde mladá princezna Bean řeší svůj život a problémy.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru