reklamní prostor
Ilustrační foto. Zdroj: Otis National Museum of Health and Medicine, CC BY 2.0, Wikimedia

4 kruté a děsivé experimenty na lidech aneb Mengele nebyl jediným sadistickým lékařem

Když se řekne „děsivé experimenty na lidech“, většině z nás se vybaví Josef Mengele a jeho sadistické pokusy, které prováděl v koncentračních táborech. Ve skutečnosti ale bylo podobně krutých experimentů realizováno ve světě mnohem více a rozhodně je neměl na svědomí jen tento jeden člověk.

reklamní prostor
reklamní prostor

Sovětská jedová laboratoř trávila vězně různými jedy

Jedová laboratoř byla tajným sovětským experimentem, jehož cílem bylo najít neodhalitelný jed. Takový, který bude absolutně bez chuti a zápachu a jenž nebude možné detekovat ani po úmrtí oběti. Experiment byl prováděn na vězních z gulagu, kteří se ho účastnili samozřejmě nedobrovolně. Vězňům byly podávány všemožné jedy v jídle, pití, nebo místo léků, načež se monitoroval jejich účinek. Součástí experimentu byly jedy jako ricin, yperit, digitoxin, kurare nebo kyanid.

Výsledkem experimentu byl vznik látky, která získala název C-2. Tento jed způsoboval významné zeslábnutí oběti jak po fyzické tak kognitivní stránce. Do 15 min pak přinesl i smrt. Při tomto jedovém experimentu mnoho lidí zemřelo.

plynová maska
Sověti zkoušeli na lidech různé experimenty. Zdroj foto: Pixabay

Projekt Averze měl vyléčit homosexualitu

V období apartheidu vládla v jižní Africe rasová a genderová segregace. V souvislosti s ní vznikl projekt Averze, jehož cílem bylo zbavit se homosexuální populace. Šlo o dobu, kdy byla homosexualita vnímána jako choroba, kterou lze vyléčit. Právě o to tento projekt usiloval, avšak ne zrovna etickým způsobem. „Léčba“ se týkala především vězňů a mužů, kteří měli vstoupit do armády.

reklamní prostor

Homosexuálové byli zdrogováni a museli strpět šokovou terapii, přičemž byli vystavováni averzním podnětům – erotickým fotografiím osob stejného pohlaví. Po skončení zásahů elektrickým proudem následovaly fotografie opačného pohlaví. Když tato technika nefungovala, oběti musely podstoupit hormonální terapii a v některých případech dokonce chemickou kastraci. A když nezabralo ani to, čekala na ně většinou nucená operace změny pohlaví. Některé z těchto operací zůstaly navíc nedokončené.

Stanislawa Leszczyńska i přes Mengeleho rozkazy zachraňovala novorozence v Osvětimi

Počet obětí tohoto barbarského projektu je nejasný, hovoří se však o stovkách nedobrovolných operací. Výsledky terapie byly samozřejmě neúspěšné a ukázalo se, že homosexualitu zkrátka vyléčit nelze.

Experimenty s radiací zahubily desítky lidí

V době studené války obě její strany dychtily zjistit, jaké účinky může mít radiace na vojáky, a zda dokáže lidské tělo přežít jaderný útok. A tak se to americký lékař Eugene Saenger rozhodl zjistit. Vystavil zhruba 90 pacientů s pokročilou rakovinou velkému množství záření, přičemž jim tvrdil, že se jedná o léčbu. Pacienti tak neměli tušení, že jsou ve skutečnosti součástí smrtelně nebezpečného experimentu.

rtg
Eugene Saenger vystavoval pacienty neúměrnému záření. Zdroj: Hellerhoff, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Byli vystavováni částečným i úplným ozařováním těla, po kterých následovala nevolnost, zvracení, zmatenost a další příznaky ozáření radiací. Většina z pacientů zemřela a pouze několik šťastlivců kruté příznaky ozáření přežilo.

Operace otrokyní zaživa a bez anestezie

James Marion Sims byl alabamský chirurg a gynekolog, který se nechvalně proslavil svými experimenty na černošských otrokyních. Jeho cílem bylo najít způsob, jak zabránit trvalým komplikacím vleklých porodů. Skutečně se mu podařilo určitých chirurgických inovací dosáhnout, avšak za cenu utrpení mnoha žen.

James Marion Sims
James Marion Sims. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Sims prováděl na ženách operace bez anestezie. Jednak z toho důvodu, že anestezie byla v jeho době poměrně nová, a pak také proto, že podle jeho slov „nešlo o tolik bolestivé zákroky“. Ženy, které operoval, byly černošské otrokyně, jejichž těla nebyla považována za jejich vlastní. Byly pouhým majetkem, se kterým si Sims mohl prakticky dělat, co chtěl. A přestože tvrdil, že otrokyně s jeho experimenty souhlasily, má se za to, že tomu tak jistě nebylo. Sice jim podával alespoň opiáty, jenže ty nebyly dost silné, aby utlumily veškerou bolest. Navíc se na nich pak otrokyně stávaly závislými.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.

Tipy z kalendáře akcí: