Láska nacisty z koncentračního tábora k mladé Židovce zachránila i život zajatci původem ze západních Čech
Power of Love, síla lásky. Ta překoná všechny bariéry. A tak se stalo, že i v Osvětimi, místě smrti a utrpení, se zrodil cit silnější než všechny okovy. Příslušník SS zahořel láskou k mladé židovské dívce. Pro její záchranu byl ochoten riskovat vlastní život. Za zradu nacismu a svěřené funkce zaplatil cenu nejvyšší. Pomohl ale zachránit tři nevinné životy.
Viktor Pestek, světlá výjimka mezi nacisty
Viktor Pestek, byť německého původu, pocházel z oblasti dnešní Ukrajiny. Za druhé světové války však území spadalo pod Rumunsko. Byl to mladík inteligentní, se smyslem pro pragmatismus. Na rozdíl od drtivé většiny příslušníků SS ukázal, že má i srdce.
Do SS vstoupil jako dobrovolník. Nebyl zaníceným nacistou, hltajícím Hitlerovu ideologii, byl ale mladý a toužil po dobrodružství. Navíc bojovat pod vlajkou tehdejšího spojence, Německa, bylo u mladých z tehdejší rumunské oblasti poměrně běžné. Viktor krátce bojoval na frontě. Poté, co byl zraněn, byl převelen jako ostraha do Osvětimi. Na starost dostal dozor nad vězni bloku BIIb, tedy terezínského rodinného tábora.
Byť musel být rázný, nikdy se vůči vězňům neprojevoval sadisticky, v násilí se nevyžíval. Byl to hoch poměrně praktický. Brzy pochopil zdejší atmosféru, žádající jídlo za jakoukoli cenu. Aktivně tak vstoupil do procesu lágrového „organizování“. Za šperky a jiné cennosti vězňům předával tolik cenné potraviny.
Stalo se však ještě něco. Mezi ním a vězni se vyvinul jakýsi otevřenější vztah, vzdáleně připomínající přátelství. Už v tomto momentě Viktor překonal drtivou většinu svých kolegů. Neboť nevraždil, nemlátil, vězňům začal dokonce důvěřovat.
Viktor a Reneé, zakázaná láska uvnitř tábora
Intimnosti mezi Němci a Židy byly za války striktně zakázány, neboť takovéto „znečišťování“ árijské rasy bylo bráno jako urážka říše. Podobně jako jiná nařízení a zákazy, i toto bylo v lágrech často porušováno. Ne všichni nacisté totiž měli tu možnost žít poblíž tábora se svými manželkami. A pohled na nahé tělo krásných dívek nejednoho z nich nenechalo chladným.
Brzy tak v Osvětimi vznikl nevěstinec, kde musela děvčata plnit úlohu prostitutek. V těsném sousedství nevěstince sídlil místní orchestr. Jeho členkou byla i téměř dvacetiletá vězeňkyně z terezínského rodinného tábora Reneé. Zde ji Viktor poprvé potkal a ihned se zamiloval.
Vznikl tak mezi nimi vztah nejen platonický. Do jaké míry byly city Reneé skutečné, nebo naopak čistě praktické, nelze rekonstruovat. Jejich vztah byl každopádně skutečný. Mezi mnohými terezínskými se stal veřejným tajemstvím, o kterém věděli, avšak nikdy tohoto tajemství nezneužili. Mít na své straně nacistu bylo i pro ně přínosem.
Snaha zachránit milovanou i za cenu vlastního života
Viktor brzy pochopil, že Reneé je ve velkém nebezpečí. Terezínský tábor totiž měl být s velkou pravděpodobností brzy zničen či alespoň značně „protříděn“. Reneé i s její matkou tak nechal umístit do nemocničního bloku, kde byly mimo dosah likvidace terezínských a rozhodl se najít osobu, které pomůže z lágru a která následně připraví podmínky pro život jeho milované mimo něj. O tu by se staral do doby, než válka skončí, a mohli byt tak žít spolu. Onou osobou se stal Vítězslav Lederer, vedoucí bloku 14. Byl to rozumný, tehdy čtyřicetiletý vězeň, původem ze západních Čech. Po několika schůzkách došlo k činu.
6. dubna 1944 ve večerních hodinách se Lederer převlékl do uniformy SS, kterou mu Pestek sehnal. A naprosto bez komplikací oba muži prošli branou ven a nasedli na vlak. Jak snadný útěk. Lederer chtěl předat poselství do Švýcarska a říct, co se v Osvětimi skutečně děje. To se mu však nepodařilo. Aktivně ale spolupracoval s odbojáři v Čechách a na Moravě. Osobně se také dostal do terezínského ghetta, kde místní radě pověděl o skutečném cíli transportů.
Došlo také na druhou část dohody. Nyní se mělo přistoupit k záchraně Reneé. Jednalo se o plán riskantní a zároveň bláznivý, neboť v Osvětimi už bylo známo, že Viktor sběhl a zradil. Zamilovaný mladík měl však mysl láskou poblázněnou. Rozhodl se tak do Osvětimi vrátit, dívku vyvézt a předat Ledererovi, který se o ni postará.
Zradu ani láska neomluvila. Jedna smrt však zachránila tři životy
Za nejasných okolností byl Pestek zatčen. Po řadě výslechů byl zhruba po měsíci popraven. Se svojí milou už se nikdy nesetkal.
Ledererovi se podařilo skrýt a přečkat zbytek války. Rovněž Reneé, i se svojí matkou, válku přežila. Viktor ji sice nedokázal vyvézt z Osvětimi, ale díky tomu, že ji dostal z přímého ohrožení terezínského tábora, dopomohl tomu, aby získala alespoň částečnou šanci na přežití.
Čtěte i další díly našeho speciálu Hrůzy druhé světové války.
Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).