Foto: MMP

Město spouští aplikaci Bezpečná Plzeň

Západočeská metropole dlouhodobě pracuje na zefektivnění komunikace s občany, dalším krokem je proto v tomto směru spuštění aplikace Bezpečná Plzeň. Ta umí zasílat varovná upozornění týkající se krizových událostí na území města. Může jít například o povodně, požáry většího rozsahu, únik nebezpečných látek do ovzduší a podobně. Kromě toho, že se lidé v případě potřeby obratem dozví, co a kde se děje, obsahuje varovné upozornění a také instrukce, jak se při vzniklé události zachovat.

Vývoj uživatelsky příjemné aplikace obstarali studenti, začínající podnikatelé, které město podporuje prostřednictvím Správy informačních technologií města Plzně. Aplikace Bezpečná Plzeň je dostupná zdarma, a to pro operační systém Android i iOS, je tedy ke stažení na Google Play i App Store.

Festival Zelené město nabídne zábavu pro celou rodinu

„Na vývoji aplikace se pracovalo delší čas, ale její spuštění připadlo na dobu, která maximálně ukazuje, že otázku bezpečnosti je nutné mít na paměti. Město má samozřejmě řadu informačních kanálů, jimiž může v případě potřeby upozornit občany, ale přáli jsme si využít moderní technologie a nabídnout další možnost. Chytré mobily a tablety jsou dnes samozřejmostí, máme je v podstatě pořád u sebe a díky nim máme příležitost být v obraze během pár vteřin. A přesně to je cílem nové aplikace,“ řekl primátor Plzně Pavel Šindelář.

„Součástí varovného hlášení jsou kromě popisu události také pokyny, jak se zachovat. Jejich dodržováním lze předejít možným komplikacím při zásahu složek IZS,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký. Podle vedoucího magistrátního odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Aleše Průši nelze opominout ani preventivní charakter aplikace. „Jsou v ní popsané nejrůznější krizové situace a doporučení, jak reagovat. Kromě toho aplikace také zobrazuje novinky, které sdílí městský web projektu Bezpečná Plzeň, jedna z posledních aktualit například upozorňovala, že dubnová zkouška sirén bude vzhledem k situaci na Ukrajině zrušena,“ doplnil Aleš Průša.

Nejlepší stezky na brusle v Plzni a okolí

Aplikace Bezpečná Plzeň má navíc další přidanou hodnotu, a to fakt, že vznikla jako součást projektu Výzvy, kterým město dává příležitost studentům s podnikatelskými ambicemi dostat první zakázku a cenou referenci. Vývoj obstarali, dnes již dva vysokoškoláci, Ondřej Bohatý a Daniel Zábojník. „Jejich přístupem jsme byli nadšeni, zvládli aplikaci naprogramovat a zabezpečit tak, že mohla být nasazena na městské servery, s čímž mají problémy i leckteré IT firmy. Jsme moc rádi, že jsme jejich služeb využili, my jsme dokázali vyřešit problém, přičemž oba zmínění studenti dostali šanci pracovat na projektu z praxe, ke kterému by se jinak jen těžko dostali. Za jejich kvalitně odvedenou práci získali samozřejmě i finanční odměnu a doporučení na jejich práci, o tom všem je projekt Výzvy,“ zhodnotil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

Mladí vývojáři aplikace si chválí zejména fakt, že získali komplexní povědomí o průběhu vývoje projektu pro privátní sektor, ať už jde o programování, ale například i právo, ekonomii nebo psychologii. „Byla to zajímavá příležitost, za kterou děkujeme. Správa informačních technologií města Plzně je skvělým partnerem ke spolupráci a výbornou oporou. Ceníme si toho, že nám byla dána absolutní volnost realizace projektu dle našich představ. Zároveň cítíme především velikou zodpovědnost, protože jsme vytvořili systém, na který se lidé budou během krizových situací spoléhat, a tak musí být nepřetržitě plně funkční,“ uvedli společně Ondřej Bohatý a Daniel Zábojník.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: