Foto: Filterheadz promo

Back to the Legends: Rozhovor s Filterheadz

V rámci akce Back to the Legends, která proběhne v sobotu 26. května v plzeňském klubu Buena Vista, vystoupí jako hlavní hvězda večera bratrské duo Bert a Maarten Wimaersovi alias Filterheadz. Hudba této belgické dvojice je známá po celém světě téměř dvě dekády a mnoho fanoušků mají i u nás. Dostali jsme příležitost položit bratrům několik otázek.

Ahoj, jak se těšíte do Česka a jakou máte zkušenost s místním publikem?
Těšíme se, až se vrátíme zpět do České republiky. V Čechách jsme měli spoustu skvělých koncertů a určitě bude i tenhle parádní!

Na elektronické scéně působíte 20 let. Jak se podle vás za tu dobu změnila?
Techno se začalo měnit. Z původně rychlého a syrového techna na konci 90. let do podoby mnohem měkkčí, a to především v minulých letech. V určité době bylo těžké slyšet rozdíl mezi technem a (tech) housem. Nyní je znát silný posun k tvrdšímu technu. Rave atmosféra je zpátky a jsme za to velmi rádi.

V nedávné době jste dokončili první album. Řekněte nám něco o něm.
Nedávno jsme vydali album „Magnetic”. Je to zajímavá zkušenost, protože jsme měli možnost napsat a vydat hudbu, která se liší od té, kterou jinak vydáváme.

Co vás první napadne, když se řekne techno.
Festival „I Love Techno” na začátku roku 2000. Carl Cox, Sven Väth, Underworld a Filterheadz live.

Z Belgie pochází plno velkých jmen elektronické scény. Koho od vás považujete fakt za talent?
V Belgii je opravdu spousta talentů produkujících elektronickou hudbu. Je těžké říct, kdo je nejlepší. Myslím, že všichni jsou ve svém vlastním stylu skvělí.

Jak se vám jako bratrům dohromady spolupracuje (tohle se asi ptá každý co? :))
Předpokládám, že je to trochu zvláštní, protože jsme bratři, ale v podstatě to není tak odlišné od jakékoli jiné spolupráce. Sdílíme naše nápady a vlivy a jdeme na to!

V Česku vás známe asi od roku 2002 díky hitu „Sunshine“, který vyšel na mixu DJe Orbitha u jednoho místního časopisu. Vzpomínáte, jak ta skladba vznikla?
Bylo to jako všechny skladby, které jsme kdy udělali. Začíná se samostatným beatem, který je hypnotický a může běžet několik hodin, aniž by byl nudný. Pak přidáte melodii, basy a vokály. Někdy vše dohromady funguje tak dokonale, že se stane zázrak.

Jaké při tvorbě muziky používáte nástroje?
MacBook, Ableton Live, spoustu pluginů a velkých reproduktorů. Nedávno jsme znovu začali používat náš starý hardware, třeba synťáky Nordlead a Walfdorf.

Kde berete inspiraci?
Vždy z nějaké rytmické představy. Jdete na procházku nebo řídíte a najednou to slyšíte v hlavě. Začínáte si vybavovat zvuk, který je s touto představou spojený. Byly to basy, perkuse nebo něco jiného? Když se dostanete do studia, snažíte se tuto představu přeměnit na skutečnou hudbu.

Jaká je v současnosti vaše oblíbená skladba?
Máme rádi to, co vydávají Harvey McKay a Alias (GB). Je to vždycky určitým způsobem jedinečné.

A poslední otázka. Co chystáte do budoucna?
Udělali jsme spoustu nové hudby a těšíme se, až ji v příštích měsících vydáme.

Díky za rozhovor a těšíme se na sobotu.
Take se těšíme. Díky.

Za Filterheadz odpovídal Bert.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: