Ilustrační foto. Zdroj: Archiv Plzenoviny

Investiční aktivitě obcí pomůže odblokování pozemků v majetku státu

Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) navrhuje státu, aby v rámci urychlení zotavení ekonomiky po pandemii COVID-19 zvážil možnosti převodů svých majetků na obce. Opatření by nezvýšilo rozpočtový schodek, přesto by výrazně pomohlo obcím v uskutečnění jejich investičních záměrů.

„Dlouhodobá zkušenost obcí v Plzeňském kraji je taková, že státu trvají nesmírně dlouho převody majetků na obce a často se tak nestihnou čerpat evropské peníze, nebo jsou blokovány možnosti využití národních či krajských zdrojů. Typickou ukázkou jsou pozemky SŽDC u nádraží, kdy v minulosti sešlo z výstavby několika přestupních terminálů v Plzeňském kraji,“ uvádí předseda SMOPK a starosta Klatov Rudolf Salvetr.

Státní pozemky končí často v rukách spekulantů, kdy v lepším případě jsou obcím po letech prodány za znaleckou cenu, v horším jsou obcím blokovány jejich investiční záměry. SMOPK navrhuje státu, aby zvážil, zda se mu takový přístup vyplatí. Výnos z prodejů majetku obcím po mnoha letech pravděpodobně ani nepokryje náklady, které má stát na správu těchto nemovitostí. Kdyby se dostaly do rukou radnic včas, mohla dnes v řadě obcí stát na těchto pozemcích infrastruktura, která by podpořila ekonomický růst. Stát mohl též ušetřit na mzdových a provozních nákladech spojených s jejich správou.

Třicet let můžeme cestovat do Německa bezvízově

„Navrhujeme proto, aby stát za výhodných ekonomických podmínek (bezúplatně nebo za tabulkové ceny) převedl všechny pozemky v intravilánech obcí na samosprávy,“ dodává Salvetr. Obce sčítají škody po COVID-19, a názorem starostů je, že má-li se Česká republika z této krize proinvestovat, může být tato forma pomoci spolu s kompenzačním bonusem a dotacemi výrazným impulsem pro živení ekonomiky.

SMOPK by také vnímalo tento krok jako vstřícné gesto vlády, vůči samosprávám a podpořilo by tím skutečnost, že samosprávy jsou pro vládu partnerem a rozptýlila by pochybnosti o tom, zda vnímá vedení měst a obcí jako rovnocenného partnera.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: