Foto: PMDP

Karkulky mají víkendovou posilu

Po roce provozu plzeňského carsharingu Karkulka mají Plzeňské městské dopravní podniky další novinku – uživatelům sdílených aut o víkendech poskytnou své služební vozy. O sobotách a nedělích, kdy je o Karkulky největší zájem, tak bude v ulicích Plzně k dispozici již deset vozů.

PMDP začaly s testováním zapojení jednoho ze služebních vozů mezi sdílená auta o víkendu. Pokud se nápad osvědčí, přibydou brzy další. Prvním automobilem, který bude o víkendech k dispozici veřejnosti, je Škoda Roomster. 

Právě o víkendech zaznamenáváme největší zájem o rezervace Karkulek a setkáváme se s tím, že počet sdílených aut někdy nestačí poptávce. Na druhou stranu, naše služební vozy o víkendech, až na pohotovostní vozidla, využívány nejsou,“ říká Milan Šot, vedoucí projektu, a dodává: „Nejprve vyzkoušíme zapojení jednoho vozu, abychom zjistili, jak bude tento model fungovat v praxi. Pokud budou výsledky dobré, jsme schopni poměrně rychle počet vozů rozšířit.

Carsharing Karkulka slaví první narozeniny

Sdílených aut je v Plzni aktuálně devět a celkem je využívá přes šest set lidí. Podle dosavadních zkušeností PMDP se uživatelé ke Karkulkám chovají většinou zodpovědně a auta jsou po roce provozu v dobrém stavu. I z tohoto důvodu se PMDP rozhodly vyzkoušet sdílení služebních aut s veřejností. 

Služební automobily samozřejmě musí být primárně k dispozici pro zajištění provozních potřeb veřejné dopravy. Jestli ale lze nalézt další možnosti jejich využití, pak je vhodné takové synergie začít prověřovat. Pokud na základě testovacího provozu zjistíme, že služební automobily mohou být k užitku ne pět, ale sedm dní v týdnu, tak dává smysl toho využít,“ říká Jiří Ptáček, generální ředitel PMDP.

Carsharing, neboli sdílení automobilů pod názvem Karkulka, spustily PMDP v září minulého roku. Od zahájení provozu ujela sdílená auta více než 150 tisíc kilometrů. Karkulky stojí v několika plzeňských čtvrtích a uživatelé s nimi mohou cestovat nejen v Plzni nebo po republice, ale kamkoliv v rámci Evropské unie.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: