Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Když mobily ještě nebyly. Jaký byl život bez moderních technologií?

Dnes už si to většina z nás neumí ani představit. Mobilní telefony jsou naprostou samozřejmostí, internet je nám zdrojem okamžitého poznání, navigace nás dovede až ke vchodu hledané budovy a ještě nás vyvaruje uzavřených komunikací či aktuálních nehod. Život ale fungoval i dřív, ještě před zrodem těchto moderních technologií. A nežilo se špatně.

Mít přednabitou telefonní kartu nutnost

Není to zas až tak dávno, co v každém městě a téměř v každé obci stály telefonní budky, z nichž se dalo veřejně volat. Nemít drobné nebo kartu nabitou kredity se nevyplácelo. Ani soukromí moc nebylo, častokrát se stálo ve frontě a čekalo, až předchozí volající dořeší telefonát s rodinou, lékařem či úředníkem, budky totiž samozřejmě nebyly odhlučněné. Podobně to fungovalo i na poštách, kde se dal telefon rovněž použít, jen fronty bývaly větší.

Ale i tak zastihnout adresáta hovoru nebylo nijak jisté. A tak se například domlouval konkrétní čas, kdy si lidé budou volat. Diáře byly plné čísel domů i do práce tak, aby byla daná osoba co nejvíce k sehnání. Ale jak se dotyčný dozví, že jsme mu volali?

Celosvětově populární ketonová dieta. Zabiják tuků nebo zdraví?

Záznamníky spolehlivě nahrály vzkaz. Když jsme přišli domů, stačilo zmáčknout tlačítko a záznamník nás informoval o tom, kdo a proč nás sháněl. Jen bylo potřeba ohlídat si jeho kapacitu, pokud byla schránka plná, byl problém. Tyto záznamníky byly předchůdci dnešních hlasových schránek, které je možné si aktivovat u mobilního operátora pro případ, že budeme mít mobil vypnutý či jinak nedostupný. A pokud se rozbije? Nevadí, SIM karta informace předá i v mobilu jiném.

Knihovna dnes, co to je?

Je to úžasné zlepšení, jen si pomyslíme, co by nás zajímalo, otevřeme úvodní stránku internetu a zadáme požadovaný dotaz. Je skutečně velmi málo informací, které se tu nedají najít.

Tím to ale nekončí. I počítače samotné, natož jejich přenosné verze, umožňují okamžitý přístup k administrativě, účetnictví nebo jiným informacím, které potřebujeme mít po ruce.

Dříve to bylo složitější. Informace se dohledávaly v knihách, pro ty bylo nutné jít do knihovny. Ani dohledání konkrétní knihy nebylo až tak snadné, neexistovaly seznamy, které bychom si předem vyhledali právě na internetu nebo v seznamu počítače místní knihovny.

A co se týče soupisů, číselníků a jiných našich nutných adresářů? Papíry a zase papíry. Účetní statistiky či výkazy, obraty firem, smlouvy, vše bylo k dispozici pouze v tištěné verzi, založené kdesi v šanonu.

Někdy si vzpomeň. Proč nás vzpomínky klamou a mládí většinou vykreslují v růžových barvách

Ale ono to také mělo něco do sebe. Dnes neustále koukáme do záře monitorů a i knihy jsou dostupné v elektronické podobě. Kouzlo toho vzít do ruky svazek knihy, pocítit její vůni a nemuset se bát, že se nám vybije baterie, to dnes mnozí ani neznají.

Papírové mapy na cesty a doufat, že je cesta volná

Většina z nás si to ještě pamatuje. Nutností bylo mít v kaslíku auta knihu v tvrdých deskách, která obsahovala mapy republiky, jednotlivých okresů, případně mapy světa. Prstem jsme projeli trasu na mapě a snažili se zapamatovat si, kudy cesta vedla, jakou vesnicí, kde se stáčela a po kolika centimetrech na mapě máme odbočit.

A pokud došlo k autonehodě nebo jiné uzavírce či zdržení, bylo to nepříjemné překvapení, kterému šlo předejít leda tím, že nám o něm někdo řekl. Aktuálnost a hlavně aktualizovanost těchto informací tak nebyla nijak valná. Ale i to šlo a pro zkušené řidiče to nepředstavovalo přílišný problém. Mohli si zvolit svoji trasu, nebyli nuceni podřídit se vůli navigace.

Dobrý sluha, ale zlý pán. Nomofobie je fenoménem 21. století

Všechno má svoje pro a proti

Žijeme v době, která svět spojuje skrze moderní technologie. Obratem můžeme být v kontaktu s přítelem, který odcestoval do Ameriky. Mobilní telefon nám je celodenním společníkem, můžeme volat, psát si, fotit, brouzdat po internetu. Pokud toužíme po nových znalostech, jsou nám okamžitě k dispozici právě na internetu. Pokud máme dlouhou chvíli, poskytne nám pro změnu odlehčené články, u kterých si odpočineme bez toho, abychom museli jít do trafiky pro časopisy. A moderní cestování už díky pokročilým navigacím, které jsou běžně dostupné i v mobilní verzi, zvládne každý.

Ale. Stejně jako tyto vymoženosti svět spojily, došlo zároveň i k jakémusi odloučení. Dokud se využívají s mírou, jsou nám nesmírným přínosem. Pokud se však chatování, „lajkování“ a nakrucování pro profilové fotky stane prioritou, pak jde reálný život stranou. A to není dobře. Ani neustálé dívání do monitoru nám neprospívá, taková procházka naopak uleví tělu i mysli.

Online svět má ohromné přínosy. Nesmí se ale stát prioritou. Děti by si i dnes měly hrát venku a všichni bychom měli umět komunikovat z očí do očí.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: