Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nové stanoviště letecké záchranné služby pro Plzeňský kraj by mohlo vzniknout u Chotěšova

Pokud by došlo k realizaci projektu Strategického podnikatelského parku Líně, který by nahradil současné letiště, stanoviště letecké záchranné služby pro Plzeňský kraj by mohlo vzniknout nedaleko Chotěšova. Pozemky v lokalitě Chotěšov-Krůtí Hora byly studií vyhodnoceny jako nejvhodnější. Jejich vlastníkem je město Plzeň, které je přislíbilo poskytnout.

„V usnesení vlády jsme se v případě realizace projektu podnikatelského parku Líně zavázali zachovat leteckou záchrannou službu v Plzeňském kraji a děláme pro to maximum. Vybraná lokalita je v blízkosti současného letiště Plzeň-Líně, má dobrou polohu pro záchranáře a bude mít minimální dopady na obyvatele okolních obcí. Varianta LZS v této lokalitě byla představena Ministerstvu zdravotnictví, Armádě ČR, obci Chotěšov i Úřadu pro civilní letectví. Postupujeme také v koordinaci s městem Plzeň a Plzeňským krajem, kterým děkujeme za součinnost. Prověřujeme už jen poslední detaily. Platí také, že lokalita umožní nepřetržitý provoz 24 hodin 7 dní v týdnu i další rozvoj útvaru Armády ČR, který LZS v Plzeňském kraji zajišťuje. Výhodu vidíme i v tom, že se lokalita ukazuje jako nejvhodnější pro potenciální náhradní civilní letiště, a LZS by tak do budoucna byla součástí širšího areálu, byť časově jsou tyto projekty odděleny,“ uvedl Petr Očko, generální ředitel státní agentury CzechInvest, která je přípravou podnikatelského parku pověřena.

Lidé v obcích u letiště Líně dostali dopis z ministerstva ohledně Gigafactory

„V úterý 12. září proběhlo na obecním úřadě v Chotěšově neformální setkání zástupců agentury CzechInvest a společnosti Škoda Auto se zastupiteli obce Chotěšov. Kromě bližšího představení projektu Strategického podnikatelského parku v Líních byla nově představena i varianta vybudovat nové zázemí pro leteckou záchrannou službu v katastru naší obce, na pozemcích ve vlastnictví města Plzně. Je zatím brzy vynášet nějaké závěry, všichni zastupitelé představené informace nyní vstřebávají. Já osobně bych s touto variantou zachování LZS asi neměl problém, ale určitě budeme muset nechat rozhodnutí v tomto bodě na zastupitelstvu. Jsme určitě připraveni nadále se s tímto záměrem detailněji seznámit, diskutovat ho a jednat o něm. Méně pozitivně pak vnímáme možnost v sousedství areálu LZS následně vybudovat i možné náhradní civilní letiště. K této věci bych se osobně v tuto chvíli nerad jakkoliv veřejně vyjadřoval dokud nebude opakovaně projednána zastupiteli obce a nezískáme více informací,“ uvedl starosta Chotěšova Daniel Koláček.

Podle plzeňského primátora Romana Zarzyckého (ANO) bylo zachování letecké záchranné služby s nepřetržitým provozem v Plzeňském kraji a v blízkosti Fakultní nemocnice Plzeň bylo jednou z hlavních podmínek města ve vyjednávání se státem o realizaci podnikatelského parku. „Stát dostal nabídku využít pozemky města Plzeň pro realizaci záměru a jsme rádi, že se ji rozhodl využít,“ uvedl Zarzycký.

Umístění Letecké záchranné služby do lokality Chotěšov-Krůtí hora by umožnilo udržení současného standardu veřejné služby s provozem 24 hodin 7 dní v týdnů prostřednictvím Armády ČR. Dle aktuálního plánu by mohlo být nové stanoviště dokončené na přelomu let 2024 a 2025.

CzechInvest zadal již na konci srpna předběžné hlukové posouzení nového umístění LZS a civilního letiště. Vzdálenost heliportu pro start vrtulníků bude minimálně 1,2 kilometru od obytných oblastí a výsledky ukázaly, že nedojde k překročení hlukových limitů v rezidenčních částech Chotěšova ani v okolí. Hladina hluku by navíc mohla být ještě nižší díky protihlukovým opatřením v rámci přeložky silnice I/26 a díky nastavení podmínek pro přelety. Už od roku 2028 by také LZS měla využívat méně hlučných vrtulníků, protože dojde k vypršení životnosti stávajících strojů Sokol.

Zdroj: CzechInvest

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: