Foto: Měšťanská beseda

Měšťanská beseda v Plzni slaví 120 let

Budova Měšťanské besedy jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb ve městě. Poprvé se veřejnosti otevřela 29. prosince 1901 a rázem se stala centrem plzeňské kultury. Budovu nechal postavit plzeňský spolek měšťanů se stejným názvem. Po rozsáhlé novodobé rekonstrukci, která byla dokončena v roce 2005, jsou zdejší reprezentativní prostory včetně Kina Beseda a Divadélka Jonáš využívány pro nejrůznější typy společenských a kulturních akcí. Celková kapacita všech sálů je přes tisíc osob. V letech před koronavirovou pandemií, tedy před rokem 2020, se v Měšťanské besedě konalo průměrně na dva tisíce akcí ročně a prošlo jí kolem 160 tisíc návštěvníků.

Měšťanská beseda, která je od roku 1994 kulturní památkou, byla postavena plzeňským stavitelem Františkem Kotkem podle vítězného soutěžního návrhu architekta Aloise Čenského z roku 1898. Od počátku byla v přízemí umístěna honosná kavárna s výhledem do sadového okruhu města. Součástí areálu Měšťanské besedy byla od začátku i zahradní část s dřevěným dekorativním hudebním pavilonem a krytou arkádou venkovní restaurace, kde se odehrávaly letní taneční večery. Kavárna prošla rozsáhlou rekonstrukcí v roce 2019. 

Měšťanská beseda byla významným kulturně společenským místem, kde se „psaly“ dějiny. Například v roce 1918 v souvislosti se vznikem samostatného Československa se zde konaly porady plzeňského národního výboru. Tuto skutečnost připomíná pamětní deska v hlavní chodbě, kde je rovněž umístěna pamětní deska ke vzniku vlastního měšťanského spolku. Besedu také navštívili mnoho osobností, například v roce 1921 první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Kavárnu si mimo jiné oblíbil spisovatel Karel Klostermann či vynálezce František Křižík, jenž se za svého pobytu v Plzni zasloužil o to, že velký sál měl od samého počátku elektrické osvětlení. Besedu navštěvoval i herec a spisovatel Miroslav Horníček a mnozí další.

Měšťanskou besedu aktuálně vlastní město Plzeň. „Kromě vystoupení současných českých hudebních a hereckých hvězd se v Měšťanské besedě uskutečnilo mnoho zahraničních koncertů. Největší boom započal rokem 2015, kdy se Plzeň stala nositelkou titulu Evropské hlavní město kultury. Už na podzim 2014 jsme zorganizovali koncert legendárního saxofonisty Maceo Parkera, který zde vystoupení zopakoval v roce 2018. V roce 2015 tady koncertoval trombonista Fred Wesley či americká folková zpěvačka Suzanne Vega,“ uvedl Ivan Jáchim, jednatel společnosti vlastnící budovu. Připomněl, že koncerty zahraničních kapel pokračovaly i v dalších letech. Například v roce 2016 přijela kapela Uriah Heep a soulová zpěvačka Bettye LaVette, o rok později americká jazzová zpěvačka Stacey Kent a v roce 2018 vystoupili Ondřej Pivec & Kennedy Administration.

„Program v Měšťanské besedě však zcela ochromila koronavirová pandemie. Některé z akcí se podařilo přeložit na náhradní termíny, ale řadu z nich už nebylo možné zorganizovat. Doufáme, že v nastávajícím roce 2022 se situace zlepší a bude možné všechny připravované koncerty, vystoupení, kurzy, plesy, festivaly a další akce uskutečnit,“ doplnil Ivan Jáchim. Dodal, že naplánovaný je například koncert bratří Ebenů, zpěvačky Radůzy či operní pěvkyně Magdaleny Kožené.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: