Nepůjčujte si bezhlavě. Na místě je opatrnost
Jak se ideálně nevystavit riziku spojeném s půjčkami? Žít život bez dluhů. Jenže to se lépe řekne, než realizuje. Ne každý je na tom tak dobře, aby v nějaké fázi svého života nepotřeboval půjčit peníze. Ať už kvůli nečekanému problému nebo na bydlení. Ať už je Vždy je nutná obezřetnost, než dojde k uzavření úvěrové smlouvy.
1. Proč si chcete půjčit?
Zásadní otázka. Proč? A následující. Opravdu si půjčit musíte? Často si lidé berou úvěr, aniž by ho ve skutečnosti potřebovali. Případně si vezmou zbytečně vysokou částku. Je to lákavé. Dnes můžete mít peníze na účtu během chvilky, nový krásný spotřebič vám na splátky dají během pěti minut, často s nějakým „bonusem“ navíc. Otázka je, zda to pak dokážete splatit. Opravdu musíte nutně koupit nový vysavač za dvacet tisíc? Nestačil by levnější? Je nutné teď pořizovat nové auto? Nevydržela by stará sedačka ještě nějakou dobu, než se vaše finanční situace zlepší? Vždy si nechte čas na rozmyšlenou, než se zadlužíte. Peníze pak musíte vrátit a k tomu ještě úroky.
2. Hlídejte svůj rozpočet
Znát své příjmy a výdaje a mít o nich přehled. Základní pravidlo, které je lidem připomínáno neustále, a přesto mnoho z nich vůbec netuší, kolik měsíčně pluje peněz pryč z účtu a peněženky. Často ani nemají pořádně přehled o svých příjmech. Pak přijde na řadu půjčka a velké překvapení, že jim nevychází, protože na ní nemají. Nejdříve tedy zhodnoťte svůj rozpočet a určete, kolik měsíčně můžete maximálně postrádat, aby vás to nějak neohrozilo.
3. Zvolte správný druh úvěru
Existuje jich hned několik. Účelové a neúčelové, zajištěné nebo nezajištěné, bankovní či nebankovní. Záleží, na jaký konkrétní účel peníze potřebujete. Chcete koupit nemovitost nebo rekonstruovat bydlení? Popřemýšlejte o účelovém, který bývá o něco levnější. Neúčelové jsou dražší, ale zase máte volnou ruku ve využití peněz. Podobně je to u zajištěných úvěrů. Potřebujete zástavu, ručitele nebo spoludlužníka. Za odměnu získáte menší úroky a půjčí vám i s menším příjmem. Nezajištěné úvěry jsou poskytovány na základě určení bonity klienta.
4. Prostudujte podmínky úvěru
Ruku na srdce, kolik z vás si pečlivě čte produktové podmínky a smlouvu o úvěru? Přitom se těmito dokumenty upisujete k dluhu na několik měsíců nebo dokonce let. Čím déle splácíte, tím pravděpodobnější je to, že vás potkají nějaké nečekané situace a vy na tom třeba nebudete finančně zrovna růžově. Měli byste vědět, zda máte možnost odložení splatnosti půjčky, zda si můžete splátky změnit, případně na kolik vyjde předčasné splacení. Určitě nevynechejte ani pasáž o úrocích z prodlení a smluvních pokutách.
Všemu ve smlouvě se snažte porozumět. Ptejte se, když vám něco není jasné. Smlouva musí obsahovat výši úvěru, RPSN, délku splácení úvěru, výši splátek, podmínky ukončení smlouvy, možnost a podmínky předčasného splacení.
5. Vybírejte pečlivě poskytovatele půjčky
Na trhu je poskytovatelů půjček více než dost. Jak mezi nimi vybírat? Ideálně tak, že porovnáte jednotlivé nabídky mezi s sebou. Důležitá je sazba RPSN, úroková sazba, flexibilita půjčky, možnost pojištění produktu a samozřejmě i solidnost zvolené firmy. S tím docela dobře pomohou internetové srovnávače půjček, kde si podle zadaných parametrů jednoduše necháte vyjet seznam vhodných poskytovatelů.
Dobře si spočítejte, kolik celkově zaplatíte za celý úvěr. Zda se vám to vůbec vyplatí. Vždy byste měli z kupované věci mít větší užitek, než jak dlouho ji budete splácet.
Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.