Neurologové zjistili, proč mají ženy větší sklon k depresím
Výskyt depresí se zvyšuje ruku v ruce s uspěchanou dobou. Pracovní vypětí, stres, neustálé pošilhávání po mobilu, špatný spánek, ale i genetické předpoklady mohou vést k rozvinutí této choroby moderní doby. Američtí vědci z Národního institutu pro duševní zdraví v nedávné době zjistili, proč mají k depresím větší sklon ženy.
Vědci provedli testy u více jak stovky dobrovolníků, mezi kterými byli i pacienti s psychickými chorobami. Obě pohlaví byla zastoupena rovnoměrně. Všechny pozorované osoby byly po určitý čas vystaveny sérii náročných testů a různě dlouhým obdobím klidu. Neurologové nakonec došli k závěru, že je ženský mozek daleko aktivnější ve více oblastech než ten mužský. To v důsledku může vést až k depresím a psychickým potížím.
Ženy jsou díky vyšší mozkové aktivitě sice empatičtější a citlivější, ale zároveň mají sklony k úzkostem nebo poruchám přijímání potravy. Mužská mozková aktivita je naopak vyšší v situacích, které vyžadují koordinaci a pozorování, což může být způsobeno dávnými predispozicemi, které jsme získali jako lovci a sběrači.
Přestože je deprese častějším problémem žen, ani muži nejsou ušetřeni. Neurologové upozorňují, že psychické utrpení je u žen i mužů stejné. Ženy ale častěji propadají pocitům bezdůvodného smutku. Naopak muži své špatné pocity kompenzují chováním vedoucím k závislosti na alkoholu, drogách či sázení.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.