Ilustrační foto. Zdroj: Everypixel

Plusy a mínusy leasingu a půjčky na auto

Potřebujete si pořídit nový automobil? Jasně, starý už příliš neslouží, nebo nemáte auto žádné. Bez motorového vozidla je dnes člověk doslova odříznutý od světa a přichází o veškerou solidní mobilitu. Že byste něco koupit určitě chtěli, ale nemáte dostatek peněz? To vůbec nevadí, přece si můžete půjčit nebo vzít auto na leasing. Obě dvě alternativy jsou dnes docela oblíbené a každá má svá pro i proti. Právě z toho důvodu se na obojí podíváme pod drobnohledem. Konkrétně se zaměříme na klady i zápory obou alternativ. 

Leasing nejen pro ty, kteří na auto hodně spěchají

Uvažujete o expresní koupi auta s tím, že nebudete jeho vlastníkem? Pak je pro vás ideální leasing. Je sjednán podobně jako půjčka ihned, nicméně fungují u něj poněkud odlišná pravidla.

Hlavní přednosti leasingu

První výhoda spočívá z toho, co už bylo napsáno. Sjednání leasingu je velmi rychlé a nekomplikované. Pokud podnikáte, máte obrovskou výhodu v tom, že si automobily nebo jiná vozidla na leasing můžete odepsat z daní. Většinou se nejedná o nijak nevýraznou položku! Každá úspora se na daňovém přiznání pochopitelně počítá. Určitě berte v potaz i fakt, že veškeré pojistky a i mnohé opravy řeší leasingová společnost, jež je stále vlastníkem auta. To nakonec po doplacení může přejít do vašeho osobního vlastnictví. Záleží samozřejmě na tom, jak se leasingovou společností dohodnete. Velkou výhodou je mimo jiné tak variabilní hodnota zůstatku.

Proč raději leasing nevolit

U leasingu existují daňová omezení a nelze uzavřít smlouvu, která by byla kratší než 3 roky. Fyzické osoby u drtivé většiny smluv nemají šanci smlouvu ukončit předčasně. Zapomeňte také na bonusy plynoucí z povinného ručení. Ty se řeší až v momentu, kdy kompletně doplatíte peníze a dostojí tak smlouvě.

Úvěr na auto

Principielně funguje úplně stejně jaké kterékoli jiné půjčky. Prostě si půjčíte peníze a splácíte. Jaké jsou tedy jeho klady a zápory?

Auto je prostě vaše!

Jakákoli půjčka na auto je výhodná hlavně v tom, že v technickém průkazu budete vedeni jako majitelé vozu vy. Smlouvu o půjčce budete moci kdykoli doplatit a u mnohých společností tato situace nebude ani nijak penalizována! Podnikatelé si mohou také auto odepisovat ve svém účetnictví, a ušetřit tak nemalé finanční částky. Doba splácení je u půjčky libovolná a začíná zpravidla na délce trvání 6 měsíců. Je možné také využít dotace týkající se zdravotně postižených občanů. 

O něco složitější vyřízení

Mezi hlavní nevýhody půjčky na auto patří bezesporu poněkud delší vyřizování. Mnohdy je zapotřebí také rušit, a to nejčastěji oním vozem. Mnohdy se objevuje i přítomnost ručitele, tedy další osoby. Co se týká přeplatku, také bývá častěji vyšší, než v případě leasingu a následného odkoupení vozu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: