Každá pátá domácnost v Plzeňském kraji se potýká s finančními problémy spojenými s náklady na bydlení
V Plzeňském kraji dá 20,6 % domácností až tři čtvrtiny svých příjmů na náklady spojené s bydlením. Po čerpání hypotečního úvěru se vyvíjí vše podle plánu jen pro necelých 30 procent domácností. Takové jsou výsledky průzkumu společností Swiss Life Select a agentury Ipsos.
Drama jménem hypotéka
Na bydlení ve vlastním Češi tradičně dají. Podle Eurostatu patří Česko k zemím, kde vlastní bydlení výrazně převažuje, vlastnickou formu volí 79 % obyvatel ČR. Je to dáno jak naším tradičním pohledem na vlastnictví, tak nedostatkem nájemního bydlení i snahou zajistit se tímto způsobem na stáří. Většina lidí řeší vlastní bydlení hypotéklou.
Na konci roku 2021 a zejména v první polovině loňského roku však došlo k prudkému růstu sazeb hypoték, což na klienty dopadá nejen při podpisu smlouvy, ale také v době konce fixace úrokové sazby. Průměrná sazba hypoték se však za poslední dva roky zvýšila z 2,40 % na 6,32 %. Swiss Life Select se proto ve výzkum zaměřil právě na problematiku splácení hypotečních úvěrů a financí spojených s bydlením.
Na otázku, zda při čerpání hypotéky probíhá vše podle plánu, odpovědělo kladně bez několika desetin jen 30 % dotázaných.
Náklady na bydlení ukusují velký díl z rozpočtu
Výdaje na bydlení – včetně například splátky úvěru na bydlení i další pravidelné platby, jako jsou příspěvky do fondu oprav, vodné a stočné, zálohy na energie, pojištění apod. – patří k těm největším v rodinném rozpočtu. Podle výsledků výzkumu agentury Ipsos vynaloží na úhradu těchto nákladů na bydlení méně než třetinu svých příjmů 27 % domácností, více než polovina domácností musí ze své peněženky na tyto náklady utratit něco mezi třetinou a polovinou veškerých měsíčních příjmů. Alarmující situace je u 18 % domácností, které na tyto náklady vynaloží 50–75 % všech svých příjmů.
Ohrožené domácnosti, které na náklady na bydlení vynaloží polovinu až tři čtvrtiny svých příjmů, najdeme nejčastěji v Libereckém (28,6 % domácností v tomto kraji), Zlínském (28 %) a Olomouckém (27,3 %) kraji. V Plzeňském kraji je to 20,6 %.
Respondenti, kteří za platby související s bydlením vydají měsíčně 50–75 % svých příjmů, bydlí nejčastěji ve městech do 5 000 obyvatel (43 %), mají výuční list a jsou ve věkových kategoriích 18 až 26 let (27 %), 27 až 35 let (20,8 %) a 36 až 44 let (23 %).
Domácnosti musí častěji šetřit
Prudký nárůst inflace v loňském roce a zvýšení cen se nejvíce dotkly domácností, které měly vinou nákladů na bydlení i tak napjatý rozpočet. Podle výzkumu růst výdajů v rodinném rozpočtu v roce 2022 pocítilo, ale nemuselo nijak snížit své výdaje, 41 % domácností. Třetina z nich však již musela začít šetřit, aby vše kolem bydlení poplatila. Ale zvládají to. I přesto 13 % domácností ovlivnil dramatický růst výdajů natolik zásadně, že vyjdou jen tak tak nebo odpovídají v pochybách – „nevím, zda letos vše zvládnu řádně poplatit“.
Nejohroženějších 13 % domácností v rámci celé České republiky, kterých se makroekonomický vývoj v posledním roce dotkl zásadně, pochází z Libereckého kraje (23,8 %), Olomouckého kraje (18,2 %) a Moravskoslezského kraje (17,3 %). V Plzeňském kraji je to 8,8 % domácností.