Lev berberský. Foto: Zoo Plzeň

Plzeňští lvi berberští dostanou nový moderní výběh

Nový moderní výběh dostanou lvi berberští, které chová plzeňská zoologická zahrada. Město Plzeň poskytne osm milionů korun na úpravy venkovního zázemí těchto šelem, peníze půjdou také na úpravu okolí výběhu. Peníze schválili na svém únorovém jednání zastupitelé města Plzně v rámci takzvaného Rozpočtového opatření pro rok 2020 a 2021. 

„Jsem rád, že můžeme takovýto dárek nadělit právě lvům. Jsou jedním z největších lákadel naší zoologické zahrady. Ta je chová od roku 2002, přičemž už pátým rokem se daří lvi v naší zoo odchovávat. Tento projekt mě těší o to více, že v uplynulém týdnu bylo půl roku nejmladším lvím odchovancům zoo, lvíčatům Fazanovi a Faridě, jejichž kmotry jsem se stal,“ uvedl první náměstek primátora Roman Zarzycký, který má zoo ve své gesci.

Prvním letošním přírůstkem v plzeňské zoo je tamarín bělohubý

Výběh pro velké kočky byl postaven v roce 2002. Součástí jeho modernizace bude úprava a doplnění výběhu o nové bezpečnostní prvky tak, aby vyhovoval nově přijatým legislativním a veterinárním požadavkům týkající se chovu lvů. Rozšiřovat se tak bude například vodní příkop, nové budou izolační folie, práce zahrnou i utěsnění betonových bazénů příkopů.

Kolem expozice lvů se nacházejí informační objekty a také vyhlídky, ze kterých mohou návštěvníci šelmy pozorovat. „Naším záměrem je tyto doplňkové objekty koncipovat jako objekty v berberském stylu s doplňkovými informacemi pro návštěvníky o kultuře a také o tom, jaký vliv měl právě lev berberský na tuto kulturu. Přesahem této myšlenky je část věnovaná informacím o výskytu lva v českých dějinách a české heraldice,“ doplnil Roman Zarzycký.

Lvi berberští jsou v Plzni chováni od roku 2002, kdy vznikl stávající výběh. Do té zdoby v zoo žili pouze lvi pustinní neurčeného poddruhu v klecích a od roku 1974 nedošlo k odchovu. Lvi berberští se v Plzni množí od roku 2016. Dosud bylo odchováno osm mláďat. Nejmladším, Fazanovi a Faridě bylo 4. 2. 2021 půl roku a žijí nyní spolu s rodiči Matesem a Tamikou. Odchovaní lvi jsou například ve Francii ve třech různých zoo, v rakouském Herbersteinu, kde se již prvorozená Amira rozmnožuje a také v Zoo Chleby.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: