Ilustrační foto. Zdroj: Marco Werch, CC BY 2.0, Flickr

Pomodoro technika – způsob organizace času, který zefektivní vaši práci i studium

Máte před sebou spoustu práce, ale vy se na ni nedokážete soustředit, nebo s ní třeba vůbec začít. Děláte všechno možné, jen ne ten jeden důležitý úkol, který potřebujete splnit. Je vám tento scénář povědomý? Ovšem, že ano – nejspíš každý z nás tenhle pocit někdy zažil. Naštěstí však existuje efektivní způsob, jak předejít zbytečné prokrastinaci a začít se opravdu věnovat tomu, čemu potřebujete. Je jím pomodoro technika.

Co je to pomodoro technika?

Pomodoro technika je způsob organizace času, který vyvinul Francesco Cirillo. Je uzpůsoben přesně podle lidských mentálních potřeb. Bere v potaz to, jak dlouho se člověk dokáže soustředit, jak dlouho si potřebuje odpočinout, a také to, co by ho mohlo od soustředění vyrušovat.

Cirillo přišel s touto technikou, když studoval na vysoké škole, kde ji pravděpodobně využíval při studiu. Právě při učení může být daná technika velmi nápomocná. Skvělým pomocníkem je však také při práci, obzvlášť pokud pracujete z domova, kde nejsou pracovní podmínky vždy zcela ideální.

Jak neztratit motivaci při učení cizího jazyka

Jak postupovat?

Je to naprosto jednoduché. Jako první si musíte ujasnit, čemu se chcete věnovat. Následně se soustřeďte jen na tento jeden úkol – jakýmikoliv dalšími povinnostmi se můžete zabývat později. Také si připravte časovač – ideálně takový, který v průběhu tiká.

Pak si časovač nastavte na 25 minut. Tuto dobu můžete libovolně o několik minut upravit podle toho, jak dlouho se dokážete soustředit. Neupravujte ji však příliš – stále byste se měli pohybovat kolem těch 25 minut. To je totiž optimální doba, během které se dokáže lidská mysl koncentrovat.

Také si připravte k ruce vše potřebné. Nezapomeňte na věci, jako jsou pití, kapesníky a také papír, na který si můžete zapisovat případné myšlenky, které vás ze soustředění vytrhnou. Vrátíte se k nim až po dokončení vašeho úkolu. Následně zkrátka pracujte na svém zadání, dokud časovač nezazvoní. Důležité je se při práci ničím nerozptylovat. Soustřeďte se jen na svůj cíl.

Jakmile časovač zazvoní, udělejte si pětiminutovou pauzu. Stejný postup opakujte čtyřikrát – po každém kole, tedy pomodoru, si udělejte na papír značku, abyste nezapomněli, kolik jich za sebou již máte. Jakmile budete mít hotová čtyři pomodora, udělejte si třicetiminutovou pauzu. Takto celý postup opakujte, dokud úkol nedokončíte.

I nejlepší přítel člověka sní. Psi během spánku rovněž prožívají svá dobrodružství

A jak to vlastně funguje?

Každé dokončené pomodoro dodá člověku pocit úspěchu, což ho motivuje pokračovat dál. Krátké přestávky nejen poskytnou vaší mysli potřebný odpočinek od soustředění, ale také pomohou v klidu vstřebat vše, co jste během pomodora zvládli udělat.

Cílem techniky je zredukovat veškeré rušivé vlivy, jak vnitřní, tak i ty vnější. Důležité tedy samozřejmě je mít při pomodorech naprostý klid. Postupně si navíc začnete asociovat zvuky časovače s jednotlivými úseky techniky – natočení časovače ve vás vzbudí odhodlání začít s prací, tikání podtrhne vaši vůli ji dokončit a zazvonění vás upozorní na začínající přestávku.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.

Tipy z kalendáře akcí: