Foto: Pixabay

Pozor na klíšťata. Jejich aktivita je na maximu

Aktivita klíšťat je v těchto dnech na maximu, varuje Český hydrometeorologický ústav. Klíštěti obecnému se daří ve vlhkém prostředí, a proto platí následující dny nejvyšší stupeň rizika na většině území republiky. Meteorologové doporučují při každém pobytu v přírodě použít repelent, v listnatých a smíšených lesích je vhodné se pohybovat pouze po zpevněných cestách a poté se důkladně prohlédnout.

Nejvyšší stupeň rizika napadení znamená, že prakticky veškerá populace klíšťat je připravena vyhledat teplokrevného hostitele. Tím je zvýšena i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Neznamená to však, že každé klíště je infikované ani to, že infikované klíště přenese nemoc při každém přisátí na hostitele. Důležité je klíště co nejdříve odstranit.

Klíšťata se nejvíce vyskytují v listnatých a smíšených lesích, v křovinách a na okrajích vodních toků. Je možné je chytit i v lesoparcích nebo neudržovaných pastvinách. V jehličnatých lesích je riziko napadení klíštětem menší. Klíšťatům se nedaří v zemědělských kulturách, na slunných a suchých místech nebo v trvale podmáčeném terénu, kde se prakticky nevyskytují. Menší riziko je také v horských oblastech.

Pokud přeci jen chytíte klíště, tak jím nejlépe v rukavicích pomocí kleštiček, pinzety nebo speciální karty opatrně kývejte. Parazit se po chvíli uvolní. Místo po přisátí vydezinfikujte a klíště buďto spalte nebo spláchněte. Místo přisátí poté přibližně tři neděle sledujte. Pokud červená skvrna nezmizí nebo se bude zvětšovat či uprostřed blednout, zajděte k lékaři.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner