Zdroj obrázku: eskanoizze.com

Před patnácti lety vznikl kultovní plzeňský webzin Eskanoizze

Dnes je tomu přesně 15 let, co do internetového světa vstoupil plzeňský webový magazín Eskanoizze. Ačkoliv tento portál fungoval jen několik let, ve své době ovlivnil výraznou část tehdy alternativně smýšlející generace.

Tímto článkem chceme připomenout dobu, kdy byl internetový svět ještě v plenkách, sociální sítě neovlivňovaly veřejné mínění a v České republice v podstatě neexistovaly. Za zmínku stojí snad jen dnes skomírající Myspace.com a velmi povedená hudební síť Last.fm.

Zrození

Projekt Eskanoizze byl založen 24. listopadu 2005. Plzeňská alternativní scéna tehdy postrádala jednotný virtuální prostor, a tak po vzoru jiných regionů vznikl webový informační portál s kalendářem akcí a hlavně s vyhledávanými fotoreporty. „Když jsem tehdy chtěl vědět, kde je nějaká undergroundová akce v Plzni, koukal jsem na Eskanoizze a dělali to tak všichni kolem mě,“ vzpomínal Jarda, jeden z tehdejších fanoušků webu. Už na začátku roku 2006 měl webzin stálou fanouškovskou základu a návštěvnost stále rostla.

Možná je dobře, že tenhle dnes již kultovní webzin fungoval jen několik let. Mladí technaři odrostli, nových už tolik nebylo a navíc měli Facebook, který internetový svět dramaticky proměnil. Zda k lepšímu, o tom lze pochybovat. Každopádně Eskanoizze přinesla unikátní záznam o stavu a jednotě plzeňské alternativní a především elektronické hudební scény.

Milníky

Parta kolem Eskanoizze ale nezůstala aktivní jen ve virtuálním světě. Po necelém roce své existence se pod hlavičkou magazínu konala první hudební akce zaměřená na extrémnější elektronické styly, jakými jsou breakcore a speedcore. Na akci Western Violence pořádané v Nezvěsticích dorazil slušný počet lidí, a tak se hned v únoru následujícího roku pokračovalo znovu. V květnu 2007 se konala další podobná akce v plzeňském klubu Inspiral a na dvouleté výročí webzinu vystoupili interpreti ze Španělska a Velké Británie. Také nesmíme zapomenout na úzké sepětí s projektem Ingoma a partnerství s osvětovou organizací Bezpečný klub.

Pod hlavičkou Eskanoizze vyšlo i několik hudebních kompilací s názvem Na Západní Frontě Neklid. Zde dostali příležitost zviditelnit se především začínající producenti elektronické muziky, ale objevili se i zvučnější jména (např. Napalmed, L.A. nebo Apophysia). Stylově lze kompilace popsat jako směs ambientu, electra, techna, breakbeatu a drum’n’bassu, ale nechyběl ani industrial. Následně ještě vyšla experimentální kompilace Funeral EP a na EBM kompilace Virtual Bodiez, na které hostovali především zahraniční autoři. Většinu z těchto alb si stále můžete zdarma stáhnout prostřednictvím Archive.org.

Vzpomínky

Pro fanoušky a pamětníky přinášíme několik unikátních printscreenů z již neexistujícího webu. Paradoxně dnes na stejné doméně sídlí jakýsi japonský web.

Další alternativní poselství, která zavál čas

Nutno připomenout, že ve stejné době existovalo v Plzni několik dalších informačních portálů zaměřených na undergroundovou scénu. Dokonce už od přelomu milénia fungoval portál futurebeat.cz, který se zaměřoval na klubovou a taneční scénu. Po ukončení provozu jej v roce 2006 nahradil magazín nubreed.cz. Ten lze dnes sledovat na Facebooku. V roce 2007 se také objevil zajímavý informační web undergroundcity.cz. Jeho obsah byl podobný jako předchozí dva jmenované a stále jej můžete navštívit, ačkoliv poslední aktualizace je z roku 2018.

Ještě před tím vším tu ale byly Láary Faáry, nekonformní a hlavně velmi povedený pořad na Českém rozhlase Plzeň, který každý víkend uváděl DJ Hoffee. Jeho obsahem byly informace o aktuálním dění na alternativní scéně.

 


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru