Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

První jarní bylinky, které máte na dosah

Jaro začíná probouzet přírodu a první kvítky se již objevují v ožívající zeleni. Konec března je ideální dobou, kdy se po zimní odmlce poohlížet po prvních jarních bylinkách, které podle lidových tradic dodávají nejvíce síly. Vyrazte do přírody, rozhlédněte se kolem sebe a přineste si domů svěží dary země, ale i dobrou náladu. Není nic lepšího než procházka krajinou, která právě ukončuje zimní spánek.

Bylinek, které si domů můžete odnést, je spousta. Představíme vám ty nejběžnější, které lehce poznáte a zároveň je pohodlně zpracujete. Při sběru dbejte na čistotu místa, vynechejte bylinky u silnic či chemicky ošetřovaných polí. Jaké jarní bylinky stojí za pozornost?

Sedmikráska obecná

Malé kvítky tohoto jarního pokladu rostou běžně na trávníku na zahradách. Lidé se jí často zbavují sekáním, ale je to škoda. Sedmikráska obecná, známá také jako chudobka, není plevel a v minulosti nepřišla snad ani jedna nazmar. Roste od jara do podzimu, ale podle lidových tradic jsou jarní měsíce nejpříhodnější dobou ke sběru, protože kvítky mají obsahovat nejvíce účinných látek. Pokud máte tedy možnost, můžete si na zahradě udělat část, kde budete pěstovat bylinky. A pokud jde o sekání, tak je obsekat ideálně křovinořezem, tak abyste si co nejvíce tohoto míska udělali k obrazu svému.

Květy sedmikrásky se dají pohodlně využít na bylinkový čaj, ale uplatnění najdou i v kuchyni jako příjemná přísada do salátů. V lidovém léčitelství se využívají při problémech s trávením nebo k výrobě obkladu po hmyzím bodnutí. Výborný je také sedmikráskový med. Bylinku můžete zpracovávat čerstvou nebo ji sušit. V obou případech vám sedmikráska dodá mnoho prospěšných látek v čele s vitamínem C.

Popenec obecný

Tato vytrvalá bylinka se začíná nenápadně objevovat už na konci března. Její modrý kvítek je nezaměnitelný, ale k léčebným účelům se sbírá celá nať, která se suší ve stínu při teplotě maximálně 35 stupňů. Bylinku hledejte na stinných místech, u křovin nebo na vlhkých loukách.

Popenec obsahuje hořčiny, silice a třísloviny. Tyto látky působí protizánětlivě a hojivě. Pomáhají při onemocněních horních cest dýchacích, kašli, ale pozitivně působí i na záněty močových cest. Při zánětech dutiny ústní nebo během angíny lze jako podporu léčby kloktat odvar. Ten se také hodí do koupele, protože prospívá například při léčbě hemeroidů. Mladé listy se mohou přidávat k jarním salátům.

Prvosenka jarní

Žlutá je barva jara, a tak v našem výběru nesmí chybět prvosenka neboli petrklíč. Bylinka roste na loukách, v lesích, v našich končinách je poměrně hojná a velmi lehce ji poznáte. Sbírají se květy a kořeny, ideálně od března do května.

Nálev z čerstvé nebo sušené bylinky pomáhá při plicních problémech či nemocech dýchacích cest, uvolňuje hleny a podporuje vykašlávání. Rovněž tlumí ledvinové záněty a podporuje rozpad močových kamenů. Petrklíč také uklidňuje a tak je jeho užívání vhodné při vypětí. Jen pozor na vyšší dávky, které mohou vyvolat dávení a průjmy. Bylinka se užívá i zevně pro čistší pleť a větší lesk vlasů.

Podběl léčivý

Tato rostlinka se v naší přírodě objevuje jako jedna z prvních bylinek. Podběl poznáte podle krásného žlutého květu, jehož blahodárné účinky oceníte při jarních nachlazeních, ale i dalších obtížích spojených s dýchacím ústrojím. Dobře roste v jílovitých půdách nebo na okraji lesů.

Užívají se jak květy, tak listy. Druhé zmíněné ale sbíráme až koncem jara a v létě. Obojí je vhodné sušit, nicméně dlouhodobé užívání není vhodné kvůli obsaženým alkaloidům. Těhotné a kojící ženy by se podbělu měly vyhnout zcela.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je osvědčenou jarní klasikou, kterou pozná každý. Roste na každém rohu a není problém ji najít. Mnohdy je její rychlé množení na obtíž a stává se nežádoucím plevelem. Její mladé listy ale obsahují tolik zdraví prospěšných látek, že by byla škoda je alespoň částečně nevyužít. Bohaté jsou na třísloviny, kyselinu křemičitou, vitamíny, železo, vápník či draslík.

Čaj z čerstvých nebo sušených listů výborně chutná a lze jej užívat pravidelně. Očišťuje krev a střeva zbavuje nežádoucích látek. Je vhodný při chudokrevnosti, ale také například podporuje tvorbu mateřského mléka. Kopřiva rovněž pomáhá při astmatu, revmatických obtížích či při léčbě kožních onemocnění včetně lupénky.

Zdroj: J. Bednářová – Herbář

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: