Sedmikráska obecná. Foto: Pixabay

Sedmikrásky chudobky se na trávníku nezbavujte. Její květ pomáhá i chutná

Jedním ze symbolů právě přicházejícího jara je i drobná sedmikráska obecná neboli chudobka. Její drobný květ je poznat na první pohled a ani dítě si ji nesplete s jinou rostlinou. K nalezení je především na zatravněných zahradách nebo na loukách po celé Evropě. Roste od jara do podzimu a nevadí jí ani menší mráz.

O léčivých účincích sedmikrásky věděli již naši předci. Chudobka pro ně znamenala více než jen plevel na zahradě a poctivě ji sbírali celý rok. Bylinka se velmi dobře množí a pokud vyloženě neprahnete po anglickém trávníku, nehubte ji, tak jak to dnes mnoho lidí praktikuje. Její květy můžete skvěle využít na bylinkový čaj, čerstvou jako přísadu do salátů nebo jako všestranný léčivý prostředek. A chcete-li získat lásku, noste při sobě sedmikrásku. Tak praví lidové pořekadlo.

Sedmikráska chudobka jako léčivý prostředek

Žlutobílý květ sedmikrásky obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a vitamín C. Bylinkový čaj proto dobře funguje jako podpůrný prostředek při chřipce a nachlazení. Příprava nápoje je jednoduchá, stačí zalít horkou vodou buď čerstvé mladé květy, nebo květy usušené a nechat je přibližně čtvrt hodiny vyluhovat.

Bylinkový čaj ze sedmikrásek je vhodný i při problémech s trávením a potížích s bércovými vředy. Čaj zároveň působí detoxikačně. Silnější odvar lze také užít jako obklad na hmyzí bodnutí, na suchou pleť či jako přísadu do koupele.

Sedmikráska
Foto: Pexels

Sedmikráska v kuchyni

Méně obvyklým, ale našimi předky ověřeným způsobem užití chudobky, je její využití v kuchyni. Nejjednodušším způsobem je použití čerstvých květů jako ozdobu salátů. Květy jsou jedlé (stejně jako zbytek rostliny), takže přidají pokrmu i zajímavý chuťový prvek. Podobně lze zdobit lehké jarní polévky nebo chléb s tvarohovou pomazánkou.

Velmi oblíbený je med nebo sirup ze sedmikrásek. Pokud se ale nezaleknete zdlouhavější přípravy, která zahrnuje i nutný sběr většího množství květů, získáte velmi zdravý produkt, který využijete po celý rok. K přípravě medu stačí dostatek květů, které zalijete vroucí vodou a směs doplníte pokrájeným citronem bez kůry. Vše necháte přikryté alespoň do druhého dne vyluhovat a následně scedíte. Do šťávy přidáte cukr a vaříte do požadované konzistence, která odpovídá buď sirupu nebo medu.

Kde a kdy sbírat sedmikrásku chudobku

Jelikož se sesbírané květy sedmikrásky moc dobře nemyjí, ideální je sběr na vlastní zahradě. Pokud takovou možnost nemáte, vyrazte na louku a květy nesbírejte přímo u silnice nebo vedle chemicky ošetřovaného pole. Ideální je sběr na jaře, kdy jsou kvítky ještě mladé a plné vitamínu C a minerálů. Nespotřebované čerstvé květy usušte. Sběr je ale možný až do listopadu. Rostlině nevadí mrazíky a chlad nemá vliv ani na látky v chudobce obsažené.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: