Nákupní centrum Borská pole v současnosti. Foto: Plzenoviny.cz

Před 25 lety se v Plzni otevřelo první nákupní centrum. Vzpomínáte?

11. listopadu 1998 se v Plzni a vůbec v celém Plzeňském kraji otevřelo první nákupní centrum s hypermarketem. Obchodní zóna, jíž v první letech vévodil řetězec Carrefour, vyrostla během krátké doby uprostřed tehdy ještě prázdných plání Borských polí. Společnost jí dělala jen nedaleká výrobní hala Panasonic. Nákupní centrum Borská pole, jak zní dodnes oficiální název centra, tak v Plzni odstartovalo zcela novou éru nakupování a trávení volného času.

Do nákupního centra s prodejní plochou přesahující 42 tisíc metrů čtverečních investoři francouzských firem Kadran a Carrefour vložili 1,5 miliardy korun. Pro Carrefour byl plzeňský hypermarket vůbec první v Česku. V pasáži kolem hypermarketu se otevřelo dalších 30 menších i větších obchodů zaměřených především na módu. Nechyběl McDonald’s a svoji první prodejnu v Plzni zprovoznil na Borských polích také Datart.

Práci v nákupním centru, kterému se v Plzni začalo říkat jednoduše Carrefour, ačkoliv se mířilo do jakéhokoliv obchodu, našlo zhruba sedm stovek lidí a stále se rozrůstalo. O rok později mohli zákazníci navštívit i hobbymarket OBI.

„Pamatuji si, když jsem několik dní po otevření také jel do Carrefouru. Zastávka autobusu byla u OBI naproti dnešnímu autosalonu. Lidé, aby si zkrátili cestu, chodili od zastávky přes vyvýšeninu z trávy a parkoviště. Někteří běželi, aby v obchodech byli co nejdříve. Nechápal jsem, ale pak jsem si všiml, že Carrefour nabízel nějaké obrovské slevy, už ani nevím na co,“ vzpomíná na svoji první návštěvu nákupního centra pan Ladislav, který nakupuje na Borských polích i v současné době.

„My jsme s partou vyráželi na Borská pole vždy po škole. Nejvíce se nám líbilo v Datartu, kde se dala pouštět nová hudba ve sluchátkách. Šly tam vybírat skladby z alb, která se tehdy dala v obchodě koupit. Trávili jsme u těch sluchátek hodiny, protože samozřejmě nákup cédéček byl pro nás finančně neúnosný a ta muzika se jinde poslechnout nedala. Pro nás to byl takový předchůdce dnešních streamovacích služeb,“ usmívá se Markéta, která na Borská pole dnes jezdí spíše výjimečně.

Proč v Plzni nejezdí trojka?

Carrefour odešel z českého trhu v roce 2006 a jeho prodejny převzalo britské Tesco. Ještě dlouhé roky se ale v Plzni v hovorové mluvě jezdilo nakupovat stále do Carrefouru. Tesco postavilo v rámci obchodního centra čerpací stanici. Změn se za čtvrtstoletí ale událo více. OBI se přestěhovalo blíže centru do nákupní zóny Area Bory a v jeho místě dnes stojí autobazar. Obchody v pasáži se také mění, dnes jsou zde jídelny, sportovní potřeby či nábytek. Proměnou ale prošla celá Borská pole. V okolí nákupního centra již dávno nejsou louky, ale další obchody a fabriky. V roce 2019 sem byla prodloužena tramvajová linka číslo 4.

Nákupních center je dnes v Plzni několik. Na opačném konci Plzně bylo v roce 2001 otevřeno Obchodní centrum Rokycanská, v roce 2004 následovala Olympie v Černicích. Plaza v centru města přivítala první zákazníky v roce 2007, stejně tak jako Globus na Košutce. Na Borech, nedaleko nákupního centra Borská Pole, vznikla v roce 2009 obchodní zóna Area Bory. A podobná centra vznikají stále, třeba v loňském roce na Košutce.

Galerie:

Místo, o kterém píšeme:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: