reklamní prostor
Sražená vydra říční nedaleko Plzně. Foto. DESOP Plzeň

Smutný pohled na sraženou vydru říční. Ochránci přírody evidují několik podobných případů ročně

Problém, který nejčastěji zaměstnává všechny záchranné stanice živočichů v republice, jsou sražená, zmrzačená či dokonce zabitá zvířata v důsledku stále se zrychlující a houstnoucí automobilové dopravy. Počty zvířat od obojživelníků, přes ptáky až po šelmy a velké savce, jdou jenom na Plzeňsku ročně do stovek, celorepublikově pak do tisíců.

V pátek 27. srpna zasahovali ochránci přírody ze Záchranné stanice živočichů v Plzni nedaleko skládky Vysoká poté, co byli volání k autem sražené vydře říční. „Mladé zvíře bylo sraženo na přivaděči od Klatov pravděpodobně už v noci, kdy putovalo po strouze a vodě tekoucí v silničním příkopu. Jelikož se jedná o zvláště chráněného živočicha, jehož populace, genetika a příčiny úhynu se celorepublikově sledují, jeli jsme již uhynulé zvíře zajistit. Kadaver poslouží kolegům k další vědecké činnosti a bádání s tím, že celé zvíře bude zamrazeno a předáno kolegům z příslušné biologické univerzity. Ročně tak na silnici jenom na Plzeňsku sebereme, zajistíme a předáme 3 až 5 těchto nejmrštnějších vodních šelem,“ říká Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

Vzhůru na Křížový vrch. Od Stoda vede na kopec pěkná naučná stezka, v cíli potěší vyhlídka

Vydra je jedno z celkově nejrychlejších zvířat a i když na suchu je jen o něco méně pomalá než ve vodě, tak při snaze překonat silnici před rychle jedoucími auty nemá příliš velkou šanci. Vydry jsou aktivní hlavně v noci, mají velká teritoria a pohybují se na velké vzdálenosti.

„Pod koly aut hynou i stovky ptáků, jiných savců a třeba i poměrně velkých zvířat včetně myslivecké zvěře. Proto s nekompromisně se blížícím podzimem, zkracujícím se dnem, úbytkem přirozeného úkrytu zejména v důsledku sklizní zemědělských plodin dávejte při svých jízdách autem větší pozor a soustřeďte se více i na to, co vám může zcela nečekaně vyskočit na vozovku ze silničního příkopu,“ dodává Makoň.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Cookie Consent with Real Cookie Banner