Foto: Jakub Žák

Tříkrálová sbírka 2022 startuje hned na Nový rok

Tříkrálová sbírka se bude konat již 22. rokem pod taktovkou Charity Česká republika. Její tradice se ale počítá na staletí. Největší charitativní akce odstartuje hned 1. ledna a malí i velcí tři králové budou chodit koledovat až do 16. ledna. Účelem sbírky je podpora pomoci lidem v nouzi či v jiných náročných životních situacích, které nedokáží sami zvládnout.

A právě v době probíhající pandemie lidí ohrožených nouzí přibývá, Tříkrálová sbírka na začátku roku 2022 je tak obzvláště významná. Neméně důležitý je i lidský a duchovní rozměr akce – koledníci žehnají příbytek dárce a píší na dveře iniciály tří králů K+M+B, zatímco dárce svým příspěvkem do kasičky koná dobrý skutek. Jde o společnou účast na pomoci druhému.

„Babičky čekají doma na požehnání. Lidé, ve stáří osamocení, kteří už téměř nechodí ven, se každý rok velmi těší na setkání se třemi králi. Na osobní kontakt se těší i rodiny s dětmi, kontakty v době pandemie bylo velmi těžké zachovat a chybí všem,“ připomíná ředitel Diecézní charity Plzeň důležitou rovinu tříkrálového koledování. „Také požehnání domu či bytu je velikou milostí – každý rok jsou otcem biskupem požehnány křídy, požehnání K+B+M+2022 zůstává na daném místě celý rok.“

Charita přizpůsobí osobní koledování epidemiologickým opatřením platným v době konání akce, koledníci například nebudou vstupovat do vnitřních prostor domácností a budou vybaveni respirátory, na chodbách bytových domů bude zachován bezpečný odstup.

Zatím jsou v plánu tradiční zahájení v krajských městech plzeňské diecéze (Plzeňský a Karlovarský kraj), i když v komornějším duchu. V Plzni zahájí Tříkrálovou sbírku v pondělí 3. ledna od 16 hodin biskup Tomáš Holub v katedrále sv. Bartoloměje. Ve stejný den od 10 hodin bude za přítomnosti paní primátorky Andrey Pfeffer Ferklové a hejtmana Petra Kulhánka žehnat koledníkům i emeritní biskup František Radkovský před karlovarským magistrátem. Na společné zahájení se těší i v některých dalších městech, například v Klatovech se koledníci sejdou v neděli 2. ledna ve 13.30 u sochy Panny Marie v zahradě Domova pokojného stáří Naší Paní, kde jim požehná P. Jaroslav Hůlle.

Poslední ročník Tříkrálové sbírky proběhl v souladu s vládními opatřeními jen v omezené míře, bez skutečného koledování. Charita pro ni hledala cestu umisťováním statických kasiček na různá veřejná místa, jako byly neuzavřené obchody, lékárny, kostely či úřady, a také koledou online přes oficiální web www.trikralovasbirka.cz. Dopady opatření z ledna 2021 však Tříkrálová sbírka pocítila zhruba polovičním výtěžkem oproti předcházejícím létům. „A zdroje citelně chybí při nárůstu nákladů na doprovázení lidí v našich službách a narůstá i potřeba přímé pomoci,“ doplňuje Jiří Lodr.

„Nové formy koledování budou zachovány i pro rok 2022, neboť jsou pro část veřejnosti přístupnější a zároveň mohou fungovat i při zhoršení epidemiologické situace. K možnosti podpory formou bankovního převodu jsme přidali i možnost přispět přes QR kód,“ říká koordinátorka z Diecézní charity Plzeň Helena Pachnerová.

Zdroj: Charita České republiky

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: