Ilustrační obrázek. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Vrah a kanibal. Martin Roháč vzal během tří let téměř 60 životů

V dějepisu se učíme jména slavných osobností, vojevůdců nebo i krutých vládců. Jméno Martin Roháč mezi nimi není. Přesto tento zlosyn napáchal tolik škody, že na něj česká historie nemůže zapomenout. Během tří let podle dostupných pramenů zavraždil 59 lidí. Obětí ale mohlo být daleko více. Největší vrah našich dějin byl bolestivě popraven v únoru 1571.

Z vojáka vrahem

O rodákovi z Velké Bíteše toho moc nevíme až do posledních let jeho života. Nemáme tak představu, jaké měl dětství a co formovalo jeho krutou duši. Víme však, že byl vojákem a v roce 1568 ustanovením Drinopolského míru po osmansko-uherském konfliktu začal spolu s několika dalšími vojáky loupit. Skupina se vracela domů přes balkánské země a přepadávala většinou kupce, jejichž šaty poté nosila. První vraždy se odehrály v Sedmihradsku na území dnešního Rumunska, krev s největší pravděpodobností tekla i v dalších zemích.

Za lichvu na popraviště. Jiřímu Voděradskému nepomohly přímluvy aristokracie ani jeho sedmi dětí

Krvavé řádění a rituální kanibalismus

Když Roháč doputoval do českých zemích, zůstali po jeho boku kumpáni Mikuláš Míča a bývalý řezník Jan Čech. Nebyli to žádní svatoušci, Roháč je však svojí bestialitou zastiňoval. Psal se rok 1568 a vražedná banda za sebou nechávala neštěstí a krev. Většinou přepadení probíhalo tak, že si zločinci vyhlídli bezbrannou oběť z řad obchodníků nebo řemeslníků, které oloupili. Brali vše od jídla přes nářadí, oděvy, zuby, prsteny až po další cennosti či zbraně. S okradenými nebožáky neměli slitování a rovnou je zabíjeli. V tom vynikal právě Roháč.

Roháč a jeho kumpáni se pomalu přesouvali z jižní Moravy do středních Čech a jejich krutost stoupala každým dalším přepadením. Důkazem toho je cílená rituální vražda tří těhotných žen, z nichž vyňali ještě nenarozené děti a jejich vnitřnosti uvařili a snědli. Muži totiž věřili, že tak nabudou ještě větší odvahy a nikdy nebudou dopadeni. To se naštěstí nestalo. Skupina se z nejasných důvodů rozdělila a všichni byli postupně dopadeni.

Středověká hrůza z vampýrů vycházela z temných představ a zřejmě i ze setkání s těžce nemocnými

Exemplární poprava

Na počátku roku 1571 byl chycen Míča, který na mučidlech přiznal všechny činy a prozradil Čecha a Roháče, kteří byli také tvrdě vyslýcháni. Výpovědi všech dopadených se shodovaly, a tak nebyl důvod s otálením. Vrahům byl uložen trest smrti, přičemž Roháčovi byl vyměřen obzvláště bolestivý. Nejprve mu na pranýři sekali články prstů, poté jej odvedli na popraviště, kde mu kat kleštěmi trhal části těla a zlámal všechny končetiny. Vše probíhalo pomalu a tak, aby odsouzený zůstával při vědomí. Poslední fází popravy bylo vpletení odsouzeného do kola, kde byl ponechán, dokud v bolestech nezemřel.

Roháč během tří let zavraždil nejméně 59 nevinných osob. Sám výčitkami netrpěl. Jeho činy neměly ve své době obdoby, o čemž svědčí i skutečnost, že za sebou zanechal více obětí než „slavnější“ Jack Rozparovač. Nejenže byl zrůdným vrahem, ale ke konci života i kanibalem. Krvavější monstrum české země nepamatují.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: