Foto. Tichý svět

Panelová výstava umožňuje nahlédnout do specifického světa neslyšících

„Na 21 výstavních panelech, které už tradičně zabírají prostor před Studijní a vědeckou knihovnou v Plzni, visí od 1. do 25. února plakáty organizace Tichý svět,” říká iniciátor této výstavy, vedoucí konzultant plzeňské pobočky Tichého světa, Dominik Dolejš. „Tyto panely nabízí kolemjdoucím nahlédnutí do specifického světa neslyšících, do jejich kultury a zvyků a odhalují tak mnohé předsudky či vyvrací mýty ohledně této komunity.

Cedule informují všechny zájemce také o českém znakovém jazyce a ukážou jednoduchý návod na bezproblémovou komunikaci s lidmi se sluchovým postižením. „Slyšící lidé mají často obavu, jak se s neviditelným hendikepem při komunikaci s neslyšícími osobami vyrovnat, stačí ale dodržovat pár základních pravidel a ukázat vstřícnost. Touto výstavou chceme pomoci k tomu, aby byl svět neslyšících více otevřený veřejnosti,” shrnuje Eva Štípková, vedoucí Komunikace Tichého světa.

Nadace 700 let města Plzně nově podpoří obnovu drobných památek a stále přijímá žádosti

Cedule Tichého světa podávají také informace lidem se sluchovým postižením, protože se na nich dozví informace o pobočce Plzeňského kraje a o sociálních službách, které nabízí svým klientům zdarma. Panely jsou doplněny o QR kódy s překladem do českého znakového jazyka, jsou tedy pro neslyšící bez bariér. „Svůj prostor má také služba tlumočení a přepisu online Tichá linka, která se již vyskytuje na desítkách míst v České republice, převážně v nemocnicích a na úřadech, a každý neslyšící ji také může mít jako pomocnici v kapse ve svém mobilním telefonu,” doplňuje Eva Štípková.

Tichý svět v rámci výstavy představuje i provozy spřátelené organizace Tichý svět – chráněná pracoviště. Všichni zájemci se tedy dozví i o Tiché kavárně, Tiché cukrárně, kurzech znakového jazyka, Tiché jehle či Tichých zprávách. 


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: