Foto: Plzenoviny.cz

Dvě nové výstavy v Rokycanech potěší nadšence do historie i děti

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech zve na dvě nové výstavy. První z nich představí Bibli kralickou a druhá se ponese ve vánočním duchu.

Výstava Bible kralická – jedinečnost Bible kralické v českých dějinách začíná 20. října 2023 a potrvá až do 24. března 2024. Spolupořádá ji Českobratrská církev evangelická.

Bible kralická je první český překlad bible z původních jazyků, nikoli zprostředkovaně z latinských textů. Tvoří důležitou součást nejen křesťanství, ale i historie zemí Koruny české. Na výstavě si bude možné prohlédnout výtisky bible z různých období, největší pozornost bude věnována historicky nejcennějšímu exempláři – poslední části bible ze šestidílného výtisku z roku 1593. Výstava je určena pro širokou veřejnost včetně škol a najdete ji v hlavní budově na nám. J. Urbana 141 v Rokycanech.

Výstava Století české panenky začíná vernisáží 2. listopadu 2023 a poslední možnost shlédnutí je 25. února 2024.

Není panenka jako panenka. I hračky podléhají módním trendům a také finančním možnostem jejich majitelů. Na výstavě se vám představí panenky od roku 1900 do současnosti. Uvidíte, jak se měnily materiály na jejich výrobu, styl oblékání, výroba a úprava vlásků. Dozvíte se něco o firmách, které panenky vyráběly, a za jakou cenu se dala panenka pořídit v různých obdobích naší historie.

„Exponáty na výstavu budou zapůjčeny ze soukromých sbírek Jiřiny Havlové a Alexandry Diny Čekanové, které návštěvníkům také prozradí, jak je možné, že naše babičky mají tu svoji panenku stále schovanou, a proč si naše děti svých hraček neváží,“ doplňuje Stanislava Volková z Muzea Dr. Bohuslava Horáka.

Vánočně laděná výstava je určená především pro rodiny s dětmi a je umístěna ve výstavní síni v ul. J. Knihy 146, Rokycany.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: