Zdroj obrázku: Rachata Teyparsit / Shutterstock.com

Začínáte s činkami? Mrkněte na pár tipů pro hladký start

Činky patří do kategorie toho úplně nejzákladnějšího sportovního náčiní. Jednoduše řečeno, s jednoruční či obouruční činkou alespoň párkrát v životě cvičil snad každý. A to nejen pro jejich skladnost a cenovou dostupnost, ale také proto, že je lze při sportu využít na mnoho způsobů.

Pro začátečníky je zásadní výběr správné činky

Patříte-li mezi sportovce začátečníky, kteří si na start zvolili cvičení s činkami, rozhodně byste neměli zapomenout na správnou volbu váhy činky. Je přirozené, že zejména u mužů jsou velké a vyrýsované svaly velmi žádoucí. Nebuďte ale nedočkaví a postupujte krok za krokem. Jinak by se vám mohlo stát, že místo hromady svalů si po několika prvních trénincích vykoledujete bolavá záda a namožené svaly.

Začněte tedy s posilováním s kotouči nižší hmotnosti a přidávejte postupně a s rozumem. Co se týče provedení činky, obvykle máte možnost zvolit si sadu středové osy a litinových kotoučů s nebo bez povrchového pogumování. Povrchové zušlechtění gumovým potahem patří mezi nejoblíbenější modely jednoručních činek vůbec. Levnější, ale taktéž poměrně oblíbenou variantou, je pak sada cementových kotoučů opatřených plastovým ochranným obalem.

Nezapomínejte na bezpečnost

Stejně důležitým faktorem, jako je volba vhodné váhy a provedení činky, je také to, aby se vám činka v ruce dobře držela. Proto noste sportovní rukavice a vybírejte si středové osy s ergonomickým úchopem. Ten ve spojení s rukavicemi pomůže zabránit klouzání činky, které může být nebezpečné.

To, že činku upustíte, se nicméně může stát i profesionálnímu sportovci. Z toho důvodu se cvičení provádí na ochranné podložce, která zabrání jak velkému rámusu, tak případnému poškození podlahy doma nebo ve fitku.

Co je ale odřená podlaha oproti takovým rozdrceným prstům na noze, že? Proto si nikdy na posilování s činkami nezapomeňte obout pevnou sportovní obuv. A to pochopitelně ani když budete posilovat v pohodlí svého domova. Pro některé cviky je také, spíše než nakládací činka, bezpečnější variantou takzvaná pevná činka. Zejména, chystáte-li se s činkami boxovat nebo dělat různá kardio cvičení.

Správná technika provádění cviků vám ulehčí posilování a zrychlí progres

Ze začátku by vám mělo záležet nejen na výsledcích posilování, ale především na tom, abyste jednotlivé cviky prováděli technicky správně.

Ideálním způsobem, jak se o technice cvičení dozvědět co nejvíce informací, je poptat se zkušenějších kamarádů nebo si zaplatit několik hodin s profesionálním trenérem. Vůbec nevadí, že budete váhu činky zvedat pomalu, dokud se cvik nenaučíte. Protáhlejší pohyby při posilování jsou stejně efektivní, ne-li efektivnější.

Doporučuje se také trénování techniky před zrcadlem. Tak totiž můžete sami sebe kontrolovat při dodržování správného postavení těla. O nic méně důležitou věcí je ale také čas věnovaný odpočinku svalů. Aby svalová hmota rostla, je totiž potřeba, aby měla dostatek času na regeneraci. Proto, i když se do zvedání činek bezhlavě zamilujete, rozhodně nezatěžujte své tělo každodenním cvičením.

Zdroj obrázku: Rachata Teyparsit / Shutterstock.com


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: