Areál bývalého pivovaru v Dolní Lukavici. Foto: Hana Komiňová, Plzenoviny.cz

Zašlá sláva západočeských pivovarů. Areál bývalého pivovaru v Dolní Lukavici je v katastrofálním stavu

Ve své době byl jedním z nejlepších pivovarů v regionu. Pivo dovážel do okolních obcí i do Plzně. Jeho věhlas je už ale dávno pryč, dnes je z bývalého pivovaru v Dolní Lukavici polorozpadlá ruina a naděje na obnovu jsou více než mizivé.

Horní a Dolní

Na jižním Plzeňsku, nedaleko města Přeštice, se rozprostírají dvě sobě názvem podobné vesnice, jedná se o Horní a Dolní Lukavici. První písemné zmínky se váží k roku 1216. Obě území tehdy spadala pod majetek pánů z Lukavice (původní linie pánů z Hrádku). Od roku 1379 byly vísky sjednoceny v jeden celek. Dnes už se opět jedná o samostatné obce, přičemž Dolní Lukavice je spádovou oblastí pro Lukavici Horní i další přilehlé vsi.

Dolní Lukavici proslavil pobyt skladatele Franze Josefa Haydna, který tu ve druhé polovině 18. století pobýval na místním zámku. Zkomponoval zde nejprve symfonii zvanou Lukavická a následně i Vánoční oratorium nebo také melodii, jež se dostala až k císaři Františkovi II., který ji určil za hymnu pro celé Rakousko.

Zámecký pivovar Dolní Lukavice nabízel světlé i tmavé

Kromě zámku býval zdejší dominantou i přilehlý pivovar, který se stal součástí místního statku. Poprvé o něm možno slyšet v roce 1662, do své konečné barokní podoby byl ale přestavěn až v 18. století. Panství v té době významně ovlivnil rod Schönbornů, i pivovar pod jejich správou vzkvétal. Výnos piva se tak zvyšoval, rekord padl mezi roky 1905 – 1906, kdy se zlatavého moku vyrobilo úctyhodných 16 000 hl.

Pivo se zde vařilo světlé i černé. Bylo stáčeno do litrových lahví s keramickým uzávěrem nebo do sudů. Takto putovalo do širokého okolí. K distribuci piva se využívali pivovarští koně, později i nákladní vůz.

Martin Špic, poslední naděje

Po první světové válce se situace zhoršila, pozemková reforma výrazně zasáhla velkostatek a majetek Schönbornů se v letech následujících tenčil i nadále. Pivovar v jejich vlastnictví sice zůstal, ale už se nedařilo, mezi roky 1929 – 1931 se provoz dokonce zcela zastavil. Byl tak pronajat Martinu Špicovi, sládkovi původem z nedalekých Štěnovic, který měl nadšení i znalosti pro znovuobnovení věhlasu zdejšího pivovarnictví.

Zaměstnával na dvě desítky lidí, zaučovali se zde tovaryši, pracovalo se s nadšením a pílí. Bylo to nadějné období plné smělých plánů. Ale nepovedlo se, roční produkce piva se neustále snižovala.

Významná rodina Veverkova

Pivovar, ale i zámek, přilehlý dvůr a pozemky odkoupil roku 1938 JUDr. Ferdinand Veverka, muž v republice vážený. Zastával řadu významných postů, byl diplomatem, zahraničním vyslancem, mezinárodní dohody pomáhal sjednat i v USA.

Pivovaru se ale nezačalo dařit ani v rukou nových majitelů, po roce 1942 se zde pivo přestalo vyrábět nadobro.

Dnes? Torzo

Od roku 1948 byl znárodněný areál využíván různými podniky, nikoliv však šetrně. Restituce v roce 1992 navrátila pivovar i zámek Veverkům, stav budov se však nadále zhoršoval. Z pivovaru je dnes torzo v havarijním stavu.

Galerie:

Čtěte i další díly našeho speciálu Zašlá sláva západočeských pivovarů.

Zdroj: J. Hajšman; P. Rožmberský; V. Machová: Dolní a Horní Lukavice (in: Edice Zapomenuté hrady, tvrze a místa)

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: