Změna času 2024: Přechod na letní čas zkrátí noc o hodinu
V noci na neděli 31. března se mění standardní neboli zimní čas na letní. Z neděle, která tentokrát připadá na Boží hod Velikonoční, bude ukrojena hodina. Ve 2:00 se čas posune rovnou na 3:00. Ráno bude déle tma, večerní soumrak naopak přijde později. Zpět ke standardní času se vrátíme na konci října.
Střídání času mělo v Evropské unii skončit už v roce 2019, nicméně jednotlivé země se nedohodly, který čas má být jako jednotný zachován. Podle vědeckých studií by měl zůstat standardní čas, tedy ten, který dnes končí. Odborníci argumentují skutečností, že lidský organismus potřebuje ranní světlo, o které posunem času na letní čas částečně přicházíme. Naopak dlouhé letní večery organismu neprospívají převážně z důvodu narušení takzvaných vnitřních hodin.
Z historie střídání času
K zavedení letního času došlo na našem území poprvé 30. dubna 1916, ale zůstal zachován jen do rozpadu monarchie. Znovu byl pak zaveden v letech 1940 – 1949. V roce 1946 byl dokonce vyhlášen i zvláštní zimní čas, kdy se ručička hodinek posunula o hodinu zpět oproti standardnímu času. Soumrak tehdy v listopadu a prosinci začínal už po třetí hodině odpolední. Naštěstí se jednalo o výjimečný krok, který měl zaručit stabilní dodávku elektrické energie v poválečném Československu.
K další obnově letního času došlo v roce 1979 v době energetické krize. K malé úpravě pak došlo ještě v roce 1996, kdy se letní čas prodloužil o jeden měsíc, a to do konce října. Zatím není jisté, kdy střídání standardního a letního času skončí. Nebude to však dříve než v roce 2026.
Ke standardnímu času se letos vrátíme v neděli 27. října, kdy bude noc naopak o hodinu delší.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.