Karas. Foto: Zoo Plzeň

Víkend v plzeňské Zoo: Ochranářský den May Day i slet čarodějnic

Zoologická a botanická zahrada města Plzně navazuje na prvomájovou tradici a zve malé i velké návštěvníky na tradiční benefiční akci May Day, která se koná za každého počasí v neděli 1. května. Den před tím se v Zoo budou pálit čarodějnice.

May Day

„Jak bývá dobrým zvykem, každý May Day má své tematické zaměření, které nejčastěji souvisí a aktuální ochranářskou kampaní, kterou vyhlašuje Evropské asociace Zoologických zahrad a akvárií (EAZA). V tomto roce pokračuje prodloužená kampaň Which fish, která se věnuje problematice udržitelného rybolovu. My se však tentokrát zaměříme převážně na rybí faunu české přírody, zejména pak na karase obecného a jeho populaci, která se v ČR v posledních letech bohužel kriticky snížila,“ říká Klára Bultasová z plzeňské Zoo.

Tipy na čarodějnické akce v Plzni a okolí

Od 10 do 17 hodin bude v areálu Zoologické a botanické zahrady Plzeň připraveno mnoho osobitých, tematických stanovišť plných poznání, úkolů, zábavy i odpočinku s možností inspirace či zakoupení originálních výrobků, které si připravili přírodovědně zapálené skupiny školních kolektivů, zástupci organizací aktivně působících v oblasti ochrany přírody a ohrožených druhů i pracovníci zoologické zahrady, či její přátelé a dobrovolníci. Zajímavým místem k zastavení bude zajisté i Záchranné středisko v blízkosti restaurace Kiboko plné informací, podnětů i konkrétních možností, jak podpořit ohrožené druhy živočichů. V jeho blízkém okolí naleznete tvořivé dílny, kde si každý přijde na své. K vidění, a hlavně rovnou i k vyzkoušení budou tradiční i méně známé tvořivé techniky, a to malování rybích tašek, výroba papírových rybiček či ozdob z rybích šupin. Připravena bude také unikátní zábavně naučná rybí stezka, která ověří a případně i doplní znalosti o rybách. Každý účastník stezky, který donese vyplněnou kartičku do rybí směnárny, získá odměnu. Úspěšní luštitelé budou dále zařazeni do slosování o další atraktivní odměny. Chybět nebude ani oblíbená tombola či komentované krmení tučňáků.

Ve spolupráci se Sádkami Plzeň dostanou návštěvníci možnost blízkého seznámí s velmi zajímavou a starobylou rybou z rodu jeseterů. Hned několik druhů jeseterů tu bude mimořádně k vidění v kádích na statku Lüftnerka. Pozvání na akci přijali také zoologové z projektu Kukang, kteří bojují proti nezákonnému obchodu s divokými zvířaty, zejména outloně váhavého. Těšit se můžete i na vzdělávací program „Tonda Obal“ zaměřený nejen na správné třídění odpadu. U expozice Svět v podzemí pak nevynechejte stanoviště kolegů ze správy CHKO Český les a CHKO Slavkovský les. V tomto místě jsou také připravována akvária pro chov karasů obecných a naleznete zde podrobnosti k probíhajícímu projektu na jejich záchranu, který spouští Akademie věd ČR, Česká zemědělská univerzita v Praze a Zoo Praha a který podpoří také Zoo Plzeň. Dříve hojný druh karas obecný je nyní na pokraji vyhynutí. Přišel o své původní biotopy a velkou pohromou je také invazní druh karas stříbřitý, který ho vytlačuje. Do záchranného projektu se může zapojit široká veřejnost. U nás v zoologické zahradě či na webu zachrankarase.cz najdete bližší informace jakým způsobem pomoci například s mapováním úbytku karase obecného, či se získáváním informací o invazním druhu karase stříbřitého.

Plzeňský kraj se uchází o pořadatelství dětské zimní olympiády v roce 2025

Veškerý výtěžek z akce May Day poputuje právě na projekt Zachraň karase.

Slet čarodějnic a májka

Poslední dubnový den se koná na statku Lüftnerka od 15 do 18 hodin slet čarodějnic a čarodějů se strašidelnou pohádkovou stezkou, volbou nejpovedenějších čarodějnic a čarodějů a opékáním špekáčků. Každý návštěvník v čarodějnickém kostýmu má od 12 hodin do zoologické a botanické zahrady vstup zdarma.

Prvního května rozezpívá od 14 hodin statkové nádvoří pod tradiční májkou dětský folklorní soubor Plzeňáček, prakticky každoroční host této již tradiční a oblíbené národopisné akce.

Zdroj: Zoo Plzeň

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: