G. Ridgway (1982 a 2001). Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Gary od Zelené řeky zabil desítky žen. Z cely smrti jej pomáhal dopadnout i Ted Bundy

Policejní akce „Zelená řeka“ (Green River) trvala s klesající intenzitou téměř dvacet let. V okolí amerického Seattlu řešila desítky vražd žen, především prostitutek, jejichž těla vyplavovala místní říčka. Gary Ridgway trestu za své zločiny málem unikl, až pokrok v analýze DNA z přelomu století jej usvědčil.

Otec podpantoflák, matka fúrie

Gary Leon Ridgway se narodil 18. února 1949. Dětství prožíval spolu se svými dvěma bratry a rodiči v dělnické čtvrti města Seattle ve státě Washington. Rodinka to nebyla zrovna ukázková. Otec byl přízemní existence, chlapcům nebyl vzorem, působil jako zakřiknutý chlápek, který před druhými klopí zrak. Matka byla pravý opak, rázná a neoblomná. Psychicky, ale i fyzicky týrala nejen svého manžela, prapodivné praktiky intimního rázu měla směřovat i k výchově synů.

Od špatných manželství k vraždění

Za svůj život si Gary stihl vyzkoušet službu u námořnictva, kterou vyměnil za práci autolakýrníka, příslušnost k evangelické víře s tak trochu svérázným odhodláním, stačil se také třikrát oženit a zplodit jednoho syna. První dvě manželství byla plná problémů, Gary se tak často uchyloval do náruče lehkých žen. Když jej definitivně opustila druhá choť, prostitutkám začal u silnice stavět o to intenzivněji.

Gorilí muž Earle Nelson jako strůjce dvou desítek brutálních vražd

Jak později sám uvedl, ve skutečnosti jimi opovrhoval, hnusily se mu svými životními postoji, věřil také, že tuto „spodinu společnosti“ nebude nikdo hledat. A tak od léta 1982 začal prosté ukájení sexuálních potřeb doplňovat jejich škrcením. Mrtvol se zbavoval vhozením do vod Green River, některá těla ponechal v blízkém okolí řeky, jiná pohřbil v hlubokém lese.

Věštecká koule nebo Ted Bundy jako cesta do mysli sériového vraha?

Přesto, že mrtvol děsivě přibývalo, neobjevovala se žádná převratná stopa. Policie měla okruh podezřelých, Gary, vzhledem k dřívějším záznamům ohledně excesů s prostitutkami, byl mezi nimi. Dvakrát byl dokonce podroben zkoušce na detektoru lži, ale bezúspěšně. Případy vražd byly velmi populární a diskutované. Svoji pomoc nabídla celá řada senzibilů, médií, ozval se i vrah Ted Bundy. Vyšetřovatelům měl údajně nastínit osobnost zabijáka od Green River, ale ani to hledání zásadně neposunulo.

DNA jako klíčový důkaz

Třetí manželství Garyho naplnilo štěstím a spokojeností, vraždy tak ubíraly na intenzitě, až v roce 1986 ustaly. Postupem let se na vraha od Green River začalo zapomínat, snižoval se i počet detektivů aktivně se podílejících na této honbě za nepolapitelným přízrakem. Z vyšetřovacího týmu nakonec zůstal jen jediný muž.

Krkavčí matka a věčná vdova Mary Ann Cotton se neštítila ani vražd vlastních dětí

Když však do služeb soudnictví vstoupil rozbor DNA, policie chytila druhý dech. Prozkoumala kdysi odebrané vzorky, které s vývojem nových technologií umožnily zásadní posun v případu. V září 2001 byla nalezena shoda mezi DNA ze spermatu, nalezeného na několika tělech obětí, a genetickým kódem ze vzorku odebraného před lety Ridgwayovi.

Život za těla mrtvých

Po dopadení Gary kývnul na dohodu, v jejímž důsledku jej mělo čekat doživotí, nikoliv trest smrti. Výměnou za to měl spolupracovat při hledání těl svých obětí, policii tak směřoval na konkrétní místa. Oficiálně se přiznal ke 48 vraždám, věří se ale, že žen zabil mnohem víc.

Galerie:

Zdroje: J. Marlowe: Nejkrutější psychopati v dějinách; britannica.com; Twitter@SerialKillers

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: