Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Murphyho zákony: „Co se může pokazit, to se pokazí“

Už jste někdy zažili „den blbec“? Den, při kterém se vám nic nedařilo a všechno, na co jste sáhli, jste jen pokazili? Den, kdy jste spěchali na důležitou schůzku, ale zrovna jste jako naschvál zakopli a upadli, pak vám ujel autobus, zjistili jste, že máte tričko naruby a že jste si zapomněli peněženku. A na závěr toho všeho jste si uvědomili, že jste vlastně ve špatné budově, protože schůzka se koná jinde? Pokud ano, pak jste se i vy stali obětí Murphyho zákonů. Zákonů, které tvrdí, že všechno, co se může pokazit, se jednoduše pokazí.

Murphyho zákony využívají naší tendence vnímat jen to špatné

Murphyho zákony nejsou žádným fyzikálním pravidlem, které by fungovalo díky přírodním silám. Nejsou ani žádnou temnou magií, která by nám chtěla za každou cenu škodit. Ve skutečnosti jsme to jen my, lidé, kdo dává Murphyho zákonům sílu a relevanci. Pravdou totiž je, že vždy očekáváme, že věci se budou vyvíjet v náš prospěch. Že všechno půjde hladce a tak, jak by mělo. Jenže tomu tak často bohužel není a pak hledáme důvody proč.

Jen si vybavte, kolikrát jste někam jeli autem, nebo třeba autobusem, dojeli jste na místo včas a všechno bylo v pořádku. Řekli jste si někdy něco ve smyslu „Teda, já mám ale štěstí, že jsem včas a pořádku dorazil/a?“ Pravděpodobně ne. A teď si vybavte ten jeden den, kdy jste se zasekli v zácpě, na místo jste dorazili pozdě a měli jste pocit, že máte hroznou smůlu. Že se to může stát jenom vám. Ptali jste se pak sami sebe „Proč zrovna já?“ Pravděpodobně ano. A právě tato otázka je základem pro Murphyho zákony.

Strach z čísla 13 se nazývá triskaidekafobie. Trpíte jí také?

Murphyho zákony jsou pojmenovány po leteckém inženýrovi

Murphyho zákony jsou pojmenovány po americkém leteckém inženýrovi Edwardu A. Murphymu, který žil v letech 1918-1990. Murphy se během své kariéry zúčastnil mnoha konstrukčních testů a právě při jednom z nich vznikl první Murphyho zákon. Tehdy bylo třeba umístit sadu senzorů na postroj, který jiného vědce držel na raketových saních. Všechny tyto senzory bylo možné umístit pouze dvěma možnými způsoby, z nichž jeden byl vždy správný a druhý špatný. Po jejich zapojení se ukázalo, že každý jeden senzor byl umístěn tím špatným způsobem, načež Murphy pronesl větu: „Pokud existují dva způsoby, jak něco udělat, a jeden z nich povede ke katastrofě, vždy to dopadne katastrofou.“ Kolegu s bystrým smyslem pro humor pobavil Murphyho výrok natolik, že ho začal šířit do světa jako Murphyho zákon.

Pravdou je, že vlastně nevíme jistě, zda je tato historka pravdivá, nebo to bylo ve skutečnosti trochu jinak. V každém případě je to ale skutečně Edward A. Murphy, po kom jsou zákony pojmenované. Nicméně od doby prvního inženýrova výroku už byly Murphyho zákony doplněny a rozšířeny, a dnes už jich existuje celá řada.

nehoda
Pokaždé to nejde hladce. Foto: Pexels

Co se může pokazit, to se pokazí

Přestože Murphyho zákony nezpochybnitelně vyjadřují poněkud pesimistický pohled na svět, často zní spíše úsměvně. Hlavně proto, že je každý z nás minimálně jednou, ale spíše mnohokrát zažil, i když jsme je třeba neuměli pojmenovat. Pojďme se na některé z nich podívat:

  • Jestliže vychází vše podle plánu, musí být někde chyba.
  • Vždy najdete něco zajímavého na tom posledním místě, na které se podíváte.
  • To, co jste hledali, najdete až potom, co jste to nahradili.
  • Zkratka je nejdelší vzdálenost mezi dvěma body.
  • Fronta, do které se zařadíte, postupuje vždycky pomaleji než všechny ostatní.
  • Zkušenost získá člověk až potom, co ji potřeboval.
  • Jedině když nic neočekáváte, nemůžete být zklamaní.
  • Jakmile si umyjete auto, vždy začne pršet.
  • Když se náhodou něco nepokazí samo od sebe, tak to pokazí někdo jiný.
  • V případě, že se něčemu věnujete příliš dlouho, nakonec to akorát pokazíte.
  • Vždy se stane přesně to, čemu jste se chtěli nejvíc vyhnout.
Zdroje: autorský text; people.howstuffworks.com

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.

Tipy z kalendáře akcí: