Ilustrační foto: Zdroj: Kamil Bečvář, skaut.cz

Skauting v Plzni táhne. Oddíly nabírají nováčky a rozšiřují klubovny

Počet skautů a skautek v Plzni nezadržitelně roste. Je jich tu už bezmála dva tisíce, což je o třetinu víc než před deseti lety. V Plzni funguje 52 oddílů sdružených do devíti skautských středisek.

Během prázdnin proběhly tradiční letní tábory. Letos jich skauti uspořádali 30. Nejčastěji táboří v podsadových stanech nebo indiánských týpí. 

Se začátkem školního roku začal i ten skautský. Rozbíhají se odpolední schůzky a připravují se první víkendové výpravy do přírody. Vedoucí vítají ve svých oddílech nové členy, kteří mají o skauting zájem a takových dětí je čím dál tím víc. „Mám z toho radost, že je nás víc a víc, ukazuje se, že naše činnost má smyl a dětem se program, který pro ně připravují kvalifikovaní vedoucí, libí. Starší děti vyrůstají ve zkušené vedoucí, kteří předávají těm mladší to, co už se naučili, ale zároveň se dál vzdělávají.” popisuje předseda plzeňských skautů Jaroslav Liška.

Měnová reforma v roce 1953 připravila lid o úspory. Nejhlasitěji se ozvali v Plzni

Nejvyšší přírůstek skauti pravidelně zaznamenávají u dětí prvního stupně základní školy.

Podle průzkumu agentury Ipsos vyplývá, že Junák – český skaut je nejznámější organizací pro volnočasové aktivity dětí a mládeže a současně je považován i za jednu z nejdůvěryhodnějších. Podle respondentů by členství ve skautu doporučilo svým dětem sedm z deseti lidí. Jako hlavní přínos respondenti zmiňovali, že se zde děti naučí pomáhat jiným, zažijí spoustu dobrodružství a všestranně se rozvíjí.

Mnohdy jsou oddíly nuceny odmítat své zájemce, protože jsou limitovány velikostí klubovny či nedostatečným počtem vedoucích. Oddílu Zelená střela se podařilo získat objekt v Červeném Hrádku, který chtějí předělat na funkční klubovnu. „Získali jsme od města Plzeň do bezplatné výpůjčky domeček v centru obce za podmínky, že si jej na vlastní náklady opravíme. Budova byla ve špatném stavu, ale pro naše účely naprosto ideální jak svojí polohou, tak rozměry. Okamžitě jsme se pustili do rekonstrukce. Mnoho věcí dokážeme s pomocí rodičů i dětí udělat sami, materiál a některé odborné práce však musíme zaplatit. Zahájili jsme proto veřejnou sbírku na portálu darujme.cz, kde může každý přispět.“ upřesňuje koordinátor projektu David Koura.

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 10 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na 67 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: