Foto: Unsplash

Spánková paralýza. Podle mnohých náhled do jiných světů, podle vědců obyčejná porucha

Spánková paralýza je opravdu nepříjemný a strašidelný zážitek, který by dokázal vyděsit snad každého. Jde o jakýsi stav mezi bděním a spánkem a vypadá tak, že se po probuzení nemůžete vůbec hýbat. To bývá často doprovázeno různými halucinacemi, kvůli kterým člověk jen zoufale doufá, že už to celé brzy skončí.

Únosy mimozemšťany i násilná napadení

Při spánkové paralýze lidé často vidí, slyší a cítí různé věci, které ale nejsou skutečné. Častou halucinací je, že kolem sebe vidí postavy – lidské i ne tak úplně lidské. Předpokládá se, že právě halucinace při spánkové paralýze jsou důvodem, proč jsou někteří lidé přesvědčeni, že je unesli mimozemšťané, nebo třeba napadli zlí duchové.

Dalším poměrně častým zážitkem je pocit, že vás někdo škrtí. Cítíte na krku něčí ruce, máte pocit, že se nemůžete nadechnout a máte příšerný strach. Jakmile paralýza skončí, dýcháte zase normálně a nechápete, co se to stalo.

Může středověká metoda dvoufázového spánku fungovat i v současnosti?

Vidět a slyšet však můžete i cokoliv jiného, halucinace bývají různé. Někdo se i přes vědecká vysvětlení domnívá, že spánková paralýza je skutečně jakýmsi oknem do světa jiných bytostí. Kdo by koneckonců po takovém zážitku neuvěřil, že právě prožil setkání s něčím nadpřirozeným?

Spánková paralýza a vědecké vysvětlení

I když veškeré vjemy při spánkové paralýze působí reálně, není tomu tak. Jediné, co je skutečné, je váš strach. To ostatní jsou jen halucinace způsobené tím, že váš mozek ještě napůl spí.

Ve spánku je podle vědců fyzická aktivita lidského těla fyziologicky utlumena, pravděpodobně proto, abychom v reakci na množství mozkových podnětů – snů – ve spánku nepochodovali a nezranili se. Toto utlumení se může však narušit – je tomu tak například u náměsíčných lidí, kteří chodí i ve spánku. K podobnému narušení dochází právě i při spánkové paralýze, akorát naopak – vaše mysl je bdělá, avšak tělo zůstává v onom utlumeném stavu, takže se nemůžete hýbat.

sen
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

Halucinace jsou způsobeny zase tím, že mozek je sice při vědomí, ale jen tak zpola. Nedokáže rozpoznat, co je sen a co realita, tak obojí spojí dohromady a vznikají všelijaké halucinace.

A proč halucinace bývají děsivé? To je pravděpodobně způsobeno tím, že cítíte strach z prožívaného ochrnutí. Mozek ale nedokáže tak úplně pochopit, proč se vlastně bojíte, jelikož si svůj polobdělý stav neuvědomuje, a tak vytvoří děsivé snové výjevy, aby mu váš strach dával smysl. Podle této teorie by tedy mělo stačit jen se přestat bát a halucinace zmizí.

Nejčastěji ke spánkové paralýze dochází v přechodu mezi bděním a spánkem – tedy krátce po usnutí, nebo naopak před probuzením. Paralýza trvá maximálně několik minut, i když se to může zdát delší, jelikož ve snu je vnímání času zkreslené. I přes vzbuzující hrůzu však není tento stav životu nebezpečný, takže není třeba se příliš strachovat.

Co dělat, když se blíží čas vlků? Neobjasněný fenomén děsivé hodiny

Koho spánková paralýza postihuje a proč?

Spánková paralýza může postihnout naprosto kohokoliv. Dokonce se má za to, že se s ní minimálně jednou za život setkal, nebo teprve setká téměř každý člověk, takže se nejedná o nic tak neobvyklého, jak by se mohlo zdát.

Příčina není podle odborníků tak úplně jasná, pravděpodobně ji však ovlivňují věci jako stres, psychické potíže, různé spánkové poruchy, alkohol, drogy, nebo jen nepravidelný spánkový režim. Častější je výskyt u mladých lidí, pravděpodobně právě proto, že běžně experimentují s alkoholem a drogami a mají nepravidelný spánkový režim. Největší počet spánkových paralýz vzniká při usínání na zádech, i když není jasné proč.

Pokud se vám stane, že spánkovou paralýzu zažijete, nepanikařte. Jak píšeme výše, nejedná se o nic příliš neobvyklého, a když je to jen jednou, není třeba ji nijak řešit. Pokud by se však vracela opakovaně, raději navštivte odborníka.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.

Tipy z kalendáře akcí: