Muzeum loutek. Foto: Plzenoviny.cz

Nová výstava dioramat láká do v Muzea loutek v Plzni

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni připravila ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni výstavu z klauzurních prací studentek ateliéru Knihy a tvarování papíru.

Studentky vytvořily pod vedením Mgr. Petry Soukupové v roce 2023 jako své klauzurní práce dioramata na téma Svoboda, můj domov. Výběr z těchto klauzurních prací bude vystaven v expozici Muzea loutek v Plzni, pobočky ZČM, od úterý 19. září 2023. Studentky prostřednictvím své tvorby budou návštěvníkům muzea prezentovat svou představu domova a svobody nezvyklou výtvarně řemeslnou formou – dioramatem. Výstava potrvá do 31. května 2024.

Co to je dioráma?

Dioráma je označení pro realistický model, většinou zmenšený, ale například v případě dioráma Svatba u Broučků od Jiřího Trnky (k vidění v expozici Muzea loutek v Plzni) však naopak notně zvětšený. Pojem dioráma doslovně znamená „vidět či podívaná skrz“ a pochází z řečtiny. Dioráma v původní podobě vynalezli francouzský umělec a fotograf Louis-Jacques-Mandé Daguerre s malířem Charlesem Marie Boutonem v roce 1822, kdy jej představili prvním divákům v Paříži. Tehdy šlo o velkolepou podívanou, při které byly představeny dva plastické obrazy 350 divákům, které díky několika posuvným vrstvám a měnícímu se osvětlení získaly nejen působivou hloubku, ale i iluzi pohybu. Podobná dioramata se rozšířila po celé Evropě a Severní Americe a dodnes se na principu co nejvěrnějšího zobrazování reality, v různých podobách a velikostech, používají především v muzeích a na památnících.

Léto v Muzeu loutek v Plzni

„Rádi bychom touto cestou poděkovali i více než osmi tisícům návštěvníků, kteří si Muzeum loutek v Plzni o prázdninách prohlédli. Snažíme se připravovat stále nové atraktivní programy jak pro rodiny s dětmi, tak pro školní skupiny, aby bylo možné muzeum navštěvovat opakovaně.  Těšíme se na všechny další návštěvníky a příznivce loutek,“ říká tisková mluvčí muzea Romana Němečková


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: