Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Bylinky mají potenciál bojovat proti drogové závislosti

Bylinky mají použití na mnohá onemocnění. Jsou takové, které nám pomohou usnout, stejně jako ty, které naopak povzbudí. Některé bylinky tiší kašel a bolest v krku, jiné zase podporují naši imunitu. Pravidelným užíváním bylinek můžete zpomalit stárnutí nebo urychlit hojení ran. Věděli jste ale, že bylinky jsou silné také v takové oblasti, jako je léčba závislostí? Je tomu skutečně tak, jak potvrzují vědecké výzkumy.

Ženšen a jiné bylinky

Než se bylinky skutečně začnou tímto způsobem používat, bude zapotřebí ještě dalších klinických výzkumů. Přesto je už teď jasné, že mají obrovský potenciál při léčbě závislostí, jako je třeba závislost na drogách či na lécích a alkoholu. Ženšen (Renshen) je jednou z bylinek, o které se věří, že přináší dlouhověkost, zlepšuje zdraví člověka a podporuje jeho imunitní systém. Klinicky zaznamenal také úspěch pro prevenci zneužívání opioidů a závislostí.

Další účinky bylinek

Corydalis yanhusuo je rostlina, kterou lze použít k prevenci návratu do drogové závislosti. Řemdihák zobanolistý (Uncaria rhynchophylla) obsahuje alkaloidy, které jsou prospěšné zejména při závislostech na drogách obsahujících metamfetamin a ketamin. Šalvěj červenokořenná či latinsky Salvia miltiorrhiza a také rostlina Radix Pueraiae mají inhibiční účinky na příjem alkoholu. To znamená, že snižují aktivitu alkoholu v organismu, vzhledem k tomu, že s ním vytvoří určitou vazbu. Jedná se o biochemický proces.

Použití tradičních bylinných léků

Bylinky tradiční čínské medicíny mohou být tedy použity nejen jako léčba drogové závislosti, ale především jako její prevence. Obvykle totiž hrozí velké riziko, že se „vyléčení“ pacienti ke své závislosti vrátí. Některé bylinky mohou pomoci tomuto relapsu zabránit různým způsobem. Bylinky mohou taktéž snižovat abstinenční příznaky. Tradiční čínské bylinné léky mohou být použity jako podpůrná léčba současné léčby drogové závislosti.

Jaké jsou nejznámější bylinky používané v léčitelství?

  1. Máta (Mentha): Máta má chladivý a osvěžující účinek. Je často používána k uklidnění zažívacích potíží, bolestí hlavy a nachlazení.
  2. Šalvěj (Salvia officinalis): Šalvěj je známá svými protizánětlivými a dezinfekčními vlastnostmi. Používá se k léčení bolesti v krku, podpůrně při zažívacích problémech a jako přírodní prostředek proti pocení.
  3. Heřmánek (Matricaria chamomilla): Heřmánek má uklidňující účinky a je často používán k léčbě úzkosti, nespavosti a zažívacích potíží. Také se používá jako pleťový tonikum a k léčbě kožních podráždění.
  4. Meduňka (Melissa officinalis): Meduňka má sedativní účinky a pomáhá uklidnit nervy. Používá se k léčbě úzkosti, nespavosti a zažívacích problémů.
  5. Šípek (Rosa canina): Šípek je bohatý na vitamín C a antioxidanty. Používá se pro posílení imunitního systému, podporu zdraví srdce a cév a jako přírodní tonikum pro pleť.
  6. Černý bez (Sambucus nigra): Černý bez obsahuje látky s protizánětlivými a imunostimulačními vlastnostmi. Používá se k léčbě nachlazení, chřipky, respiračních infekcí a pro podporu imunitního systému.
  7. Řepík lékařský (Symphytum officinale): Řepík lékařský má protizánětlivé a hojivé vlastnosti. Používá se k léčbě kožních podráždění, ran a zlomenin.
  8. Rozmarýn (Rosmarinus officinalis): Rozmarýn má povzbuzující a tonizační účinky. Používá se pro podporu koncentrace a paměti, uklidnění zažívacích problémů a jako antiseptikum.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: