Jak Kim Ir-sen obdivoval Leninovy závody v Plzni
Není moc zahraničních představitelů států, kteří by zavítali do západočeské metropole. Jedna kuriózní návštěva ovšem vyvstane pamětníkům na mysli. Do Plzně v roce 1956 zamířil jeden z nejkrutějších diktátorů světa, Kim Ir-sen. Stalo se tak 22. června. Masový vrah navštívil tehdejší Škodovku, ta se ovšem jmenovala zcela jinak.
Věčný vůdce z KLDR v Plzni
Prozřetelnost komunistů byla vskutku úsměvná. V roce 1951 dal tehdejší ministr těžkého strojírenství Augustin Kliment nový název plzeňské Škodovce. Prosperující podnik tak nenesl jméno po svém zakladateli, ale byl nově nazván Závody V. I. Lenina Plzeň (zkráceně ZVIL). Bylo jen otázkou času, kdy podnik začne upadat. Noví zákazníci nechtěli od neznámé značky ZVIL odebírat výrobky a mnoho důležitých zahraničních odběratelů se od Škodovky odvrátilo, a tak se v roce 1965 podnik vrátil k osvědčenému jménu.
Kim přiletěl do Prahy 21. června. V hlavním městě si odbyl rudé nutnosti – pronesl několik proslovů, podepsal dohody o přátelství a v Národním divadle shlédl Smetanovu Prodanou nevěstu. Do Plzně zamířil druhý den.
Delegace slavnostně projela městem a poté byla ve Škodovce Kimovi představena nová parní turbína. Následně se delegace odebrala do elektrotechnické továrny v Doudlevcích (ETD), kterou vůdce obdivoval. Součástí plzeňské návštěvy byly veledůležité a dlouhé projevy o spolupráci Československa a KLDR.
Paranoidní Kim podruhé zavítal do ČSSR vlakem
Diktátor navštívil naši zemi ještě v roce 1984. Tehdy paranoidní vůdce cestoval vlakem přes celý kontinent, protože měl panickou hrůzu z létání a z atentátu na jeho osobu. Pobýval ale jen v Praze. Z této druhé návštěvy se dochoval záznam, na který se můžete podívat níže.
Kim Ir-senovu diktaturu nepřežily miliony Severokorejců. Přesná čísla nejsou známá, ale některé zdroje hovoří až o 3 milionech mrtvých. Vrah prožíval svá poslední léta v krytu, protože se v souvislosti s rozpadem Sovětského svazu a východního bloku obával o své postavení i život. Na věčnost odešel v roce 1994 a žezla jednoho z nejchudších států světa převzal jeho syn Kim Čong-il, ovšem nikoliv jako prezident, ale jako nejvyšší vůdce KLDR. Titul prezidenta zůstal Kim Ir-senovi, který byl po smrti jmenován „věčným prezidentem“. Dnes jsou těla obou těchto diktátorů uložena v mauzoleu Kumsusan (což v překladu znamená Palác Slunce) v Pchjongjangu.
Galerie: